Jarosław Pinkas o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy w Sejmie: Prezydent nie powinien mieć maseczki

W czwartek w Sejmie Andrzej Duda złoży przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym. - Myślę, że prezydent podczas zaprzysiężenia maseczki nie powinien mieć, dlatego że pewnie będzie przemawiał - mówi Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

W czwartek w Sejmie Andrzej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, zostając prezydentem Polski na drugą kadencję. Uroczystość odbędzie się bez zmian, mimo że w ciągu ostatnich dni trzech senatorów: Filip Libicki z Koalicji Polskiej-PSL, Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej i Ryszard Bober z PSL otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Z tego powodu zaplanowane na ten tydzień posiedzenia Sejmu i Senatu zostały przełożone. Przeciwna decyzja zapadła jednak w stosunku do Zgromadzenia Narodowego, które odbędzie się bez zmian: w sali plenarnej Sejmu.

Jarosław Pinkas o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy: Prezydent nie powinien mieć maseczki

Na antenie RMF FM sprawę skomentował Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, którego zdaniem Andrzej Duda podczas zaprzysiężenia nie musi mieć maseczki.

Myślę, że prezydent podczas zaprzysiężenia maseczki nie powinien mieć, dlatego że pewnie będzie przemawiał. Będzie musiał także złożyć przysięgę i raczej ta maseczka by w istotny sposób przeszkadzała. Prezydent podczas zaprzysiężenia będzie zachowywał dystans i to bardzo istotny, wystarczający, żeby wszyscy, którzy są na sali, mieli poczucie bezpieczeństwa 

- powiedział Pinkas. Dodał jednak, że ta zasada dotyczy tylko prezydenta.

Parlamentarzyści i zaproszeni goście tęż będą zachowywać dystans, nie tak duży jak pan prezydent, ale będą już mieli obowiązek założenia maseczek

- powiedział, uściślając, że uczestnicy Zgromadzenia Narodowego będą musieli mieć specjalne maseczki FFP2, co jest wynikiem ustaleń Głównego Inspektora Sanitarnego z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Poza specjalnymi maseczkami zaplanowano także inne środki bezpieczeństwa, m.in. mierzenie temperatury czy konieczność zajmowania co drugiego miejsca.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Jarosław Pinkas o słowach Andrzeja Dudy na temat maseczek: Wszyscy musimy je nosić

Jarosław Pinkas został zapytany także o wypowiedź Andrzeja Dudy, że "nie każdy lubi nosić maseczki".

Wszyscy musimy nosić maseczki, chociaż ich naprawdę nie lubimy. Czy się lubi, czy nie, to nie ma znaczenia. (…) W tej sytuacji epidemiologicznej jest to obowiązek społeczny, by się dystansować, nosić maseczkę, myć ręce i stosować się do wszystkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego inspektoratu Sanitarnego

- powiedział.

Pinkas odniósł się też do zapowiedzi rządu w sprawie zaostrzenia obowiązujących przepisów.

- Prawo za chwileczkę się zmieni i sklepy będą miały obowiązek wymagania od osób, które robią zakupy, maseczek. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu takie prawo zostanie uchwalone. I będzie to obowiązek - zapowiedział.

Główny Inspektor Sanitarny odniósł się także do osób, które ze względów zdrowotnych nie noszą maseczek. Podkreślił, że przeciwwskazań do ich noszenia jest "niezwykle mało" i wyjaśnił, że takie osoby też powinny zakrywać usta i nos, tylko za pomocą przyłbic.

Więcej o: