Koronawirus. Litwa zaniepokojona sytuacją w Polsce. Możliwe nowe regulacje

Litwa może wprowadzić obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. To reakcja na wysoki przyrost osób zakażonych koronawirusem w naszym kraju. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższy piątek.

W piątek 7 sierpnia władze Litwy podejmą decyzję na temat tego, czy nałożyć obowiązek kwarantanny na osoby, które przyjeżdżają do tego kraju z Polski. Dyskusja na ten temat rozpoczęła się, gdy polskie Ministerstwo Zdrowia zaczęło informować o rekordowych przyrostach liczby zakażonych, a Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób obliczyło, że współczynnik zachorowalności na COVID-19 w Polsce wynosi 17,9 na 100 tys. mieszkańców. 

- Epidemiologów niepokoi poziom zachorowalności u naszych sąsiadów, ponieważ dość często tam jeździmy - oświadczyła w poniedziałek szefowa wileńskiego oddziału Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego Rolanda Lindiene, której słowa cytuje "The Baltic Times"

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog

Ministerstwo Zdrowia Litwy przygotowuje rekomendacje na temat Polski i Holandii

Litewski minister edukacji, nauki i sportu Algirdas Monkevicius, który tymczasowo zastępuje ministra zdrowia Aurelijusa Veryga, poinformował, że analizuje sytuację w Polsce.

- Poprosiłem specjalistów z resortu zdrowia o przedstawienie wniosków oraz poinformowanie mnie o tendencjach i wskaźnikach, które mogłyby mieć znaczenie dla wprowadzenia zmian na liście krajów. Mówimy o dwóch krajach - o Polsce i Holandii - powiedział Monkevicius.

Litwa aktualizuje listę krajów znacząco dotkniętych koronawirusem w każdy piątek. Jeśli Polska zostanie wpisana na tę listę, osoby podróżujące do Litwy z naszego kraju zostaną objęte obowiązkiem kwarantanny. Taka zasada obejmuje kraje, w których współczynnik zachorowalności jest wyższy niż 16 na 100 tysięcy mieszkańców. 

Więcej o: