Policjanci sprawdzają, czy zakrywamy usta i nos. Tylko wczoraj 14 tys. osób ukaranych mandatami

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP podsumował poniedziałkowe kontrole funkcjonariuszy. W sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa pouczonych zostało prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. zostało ukaranych mandatami karnymi, a prawie 6 tys. przypadków kierowano do sądu.

Rzecznik KGP przekazał, że od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa policjanci wykonali prawie 2,7 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie. - Codziennie nadal angażujemy do działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, ok. 17-20 tys. funkcjonariuszy - powiedział.

Policjanci sprawdzają przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, w prawie 6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - podał Mariusz Ciarka.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Inspektor poinformował również, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci ponad 11,6 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. - Ostatniej doby sprawdziliśmy 85509 osoby skierowane na kwarantannę, w ok. 651 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - podkreślił dodając, że w około 30 przypadkach zwrócono się do nich z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Od początku pandemii koronawirusem zakażonych zostało 305 policjantów

Inspektor przypomniał, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł. Policjant podał też najnowsze dane z kontroli w komunikacji zbiorowej. - Skontrolowaliśmy ponad 345 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, tylko ostatniej doby było ich około 1000 - zaznaczył.

Powiedział również, że od początku epidemii ok. 305 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, a 239 wyzdrowiało. - Od początku działań ok. 4440 funkcjonariuszy było na kwarantannie, obecnie jest ich na kwarantannie 340 - poinformował rzecznik KGP. - Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy wzrostu nowych zachorowań. Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki - podkreślił.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: