Koronawirus. Norwegia może nałożyć obowiązek kwarantanny na osoby podróżujące z Polski

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zarekomendował rządowi Norwegii, aby ten wpisał Polskę na "czerwoną" listę krajów w związku z epidemią koronawirusa. Jeśli tak się stanie, na podróżujących z naszego kraju do Norwegii zostanie nałożony obowiązek kwarantanny.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) stale analizuje, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w innych krajach i co dwa tygodnie wydaje rekomendacje. Na tej podstawie norweski rząd podejmuje decyzję, czy zakwalifikować dane państwo jako "zielone" czy "czerwone". Państwa "czerwone" to takie, w których odnotowuje się liczne przypadki zakażenia koronawirusem, a po przyjeździe z nich do Norwegii trzeba odbyć obowiązkową kwarantannę. Niewykluczone, że Polska wkrótce trafi na listę państw "czerwonych" - podobnie jak Czechy i Szwajcaria.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem. W tych regionach przed lekarzami stają szczególne wyzwania:

Polska na liście krajów "czerwonych"? Decyzja zapadnie w piątek

FHI informuje, że współczynnik nowych zakażeń dla Szwajcarii wynosi 22,9 na 100 tys. mieszkańców, a dla Czech - 26,8 na 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że kraje te przekroczyły granicę ustaloną na poziomie 20 zakażonych na 100 tys. mieszkańców, którą wyznaczył Norweski Instytut Zdrowia. Z tego powodu rekomenduje się, aby powyższe państwa wpisano na listę krajów "czerwonych". Polska również zbliża się do tej granicy. FHI obliczył, że współczynnik zakażeń dla naszego kraju to 17,9 na 100 tys. mieszkańców, a tendencja jest wzrostowa.

Decyzja o tym, czy Polska, Czechy i Szwajcaria zostaną wpisane na listę krajów "czerwonych", ma zapaść w najbliższy piątek. Jeżeli norweski rząd przychyli się do rekomendacji FHI, osoby przyjeżdżające do Norwegii z Polski będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie. Osoby, które były w Polsce, Czechach i Szwajcarii w ostatnich dniach już dzisiaj proszone są o ostrożność i uważne przyglądanie się swojemu stanowi zdrowia. 

Więcej o: