Pandemia koronawirusa. Rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19 ma by zatwierdzona w sierpniu

W Rosji jeszcze w sierpniu ma by zatwierdzona szczepionka chronica przed koronawirusem SAR-CoV-2 wywoujcym chorob Covid-19. W padzierniku planowane s masowe szczepienia, w pierwszej kolejnoci wrd lekarzy i nauczycieli.

Rosyjski minister zdrowia Michał Muraszko potwierdził w wypowiedzi dla mediów, że najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu zatwierdzona zostanie opracowana w Rosji szczepionka chroniąca przed koronawirusem. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni lekarze i nauczyciele. Masowe szczepienia rozpoczną się w październiku bieżącego roku.

Eksperci zaniepokojeni

Reuters zwraca jednak uwagę, że niektórzy eksperci są zaniepokojeni tempem, w jakim rosyjska szczepionka jest wprowadzana do użycia - szybciej nawet, niż amerykańska i brytyjska. Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorb Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci powiedział, że "bezpieczny i skuteczny" preparat opracowany w USA będzie gotowy pod koniec 2020 roku.

Według BBC News na różnym etapie badań klinicznych jest obecnie ponad 20 szczepionek przeciwko COVID-19. Najbardziej zaawansowane są badania nad preparatami prowadzonymi w USA, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. W sumie na różnych etapach badanych jest ponad 100 szczepionek przeciwko COVID-19 (niektóre źródła podają, że nawet ponad 140 preparatów).

"Mam nadzieję, że przetestują szczepionkę, zanim jeszcze ktokolwiek ją otrzyma"

Cytowany przez agencję Interfax rosyjski minister zdrowia Michał Muraszko twierdzi, że zakończono już badania kliniczne rosyjskiej szczepionki i przygotowano dokumentację do jej rejestracji. "New York Times" podaje jednak, że nie ma wciąż potwierdzających to badań naukowych.

Mam nadzieję, że Chińczycy jak i Rosjanie przetestują szczepionkę, zanim jeszcze ktokolwiek ją otrzyma

- powiedział w miniony piątek cytowany przez dziennik prof. Fauci.

Według "NYT" rosyjska szczepionka miała wejść w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych z początkiem sierpnia 2020 roku. W tym najbardziej zaawansowanym stadium testów można określić, jak bardzo jest ona skuteczna. Jednak na liście szczepionek przeciwko COVID-19 prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia nie ma adnotacji o trzeciej fazie badań klinicznych rosyjskiego preparatu.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem