Komisja Europejska: Jest porozumienie ws. zakupu szczepionek na koronawirusa. 300 mln dawek dla UE

Komisja Europejska poinformowała, że wstępnie porozumiała się z firmą farmaceutyczną Sanofi, która ma wyprodukować szczepionkę na koronawirusa. Możliwość zakupienia zakontraktowanych szczepionek będą miały wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Łącznie do Europy ma trafić 300 milionów dawek.

Komisja Europejska przekazała w piątek, że wstępne porozumienie zawarte z firmą farmaceutyczną Sanofi wejdzie w życie po udowodnieniu skuteczności szczepionki na koronawirusa. Wówczas zostanie zakupionych 300 milionów jej dawek. Jak poinformowały władze KE, oprócz tego prowadzone są rozmowy z innymi podmiotami produkującymi środki farmaceutyczne, bo wciąż nie wiadomo, która z wynalezionych szczepionek okaże się najskuteczniejsza.

Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska zawarła porozumienie ws. jej zakupu dla państw UE

Na mocy porozumienia możliwość zakupienia zakontraktowanych szczepionek będą miały wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała, że kontrakt z Sanofi jest "kamieniem węgielnym szerszej, europejskiej strategii szczepień". Jak podkreśliła, nadal nie wiadomo, która szczepionka zadziała najlepiej, dlatego Unia Europejska inwestuje w nowoczesne technologie i rozwiązania.

"Dziś podjęliśmy z firmą Sanofi ważny krok dla przyszłości Europejczyków i zapewnieniu im dostępu do szczepionki na koronawirusa. Prowadzimy rozmowy z innymi firmami na temat obiecujących szczepionek opartych na różnorodnych technologiach. Szczepionka będzie dobrem globalnym" - napisała Von Der Leyen na Twitterze.

Unijna komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides podczas konferencji prasowej podkreśliła z kolei, że jedynym wyjściem z obecnego kryzysu jest pozyskanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Komisja Europejska zobowiązała się także do zapewnienia szczepienia na koronawirusa każdemu na całym świecie, kto będzie go potrzebował. Dlatego - jak podkreślono - KE przekazała ponad 16 miliardów euro na unijny globalny plan walki z koronawirusem.

Firma Sanofi przewiduje, że najprawdopodobniej szczepionka będzie dopuszczona do obrotu w czerwcu 2021 roku. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał wcześniej, że Polska będzie zainteresowana zakupem szczepionki na koronawirusa w ramach tzw. zamówień unijnych.

Trwają prace nad wynalezieniem szczepionki. Na czele wyścigu kilka krajów

Obecnie prace nad wynalezieniem skutecznej szczepionki trwają w wielu krajach na świecie - do wyścigu stanęło kilkaset firm biotechnologicznych i instytutów naukowych na świecie, w tym 45 z Europy (nie ma wśród nich żadnej instytucji z Polski). Na najbardziej zaawansowanym etapie są prace naukowców w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii (prace prowadzi Uniwersytet Oksfordzki), w Niemczech oraz w Chinach (we wszystkich przypadkach szczepionka jest już na etapie testów klinicznych).

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
Więcej o: