Jest wykaz krajów, do których Polacy mogą lecieć na wakacje. Niektóre MSZ odradza [LISTA]

Choć liczba zakażeń koronawirusem w wielu krajach rośnie, to jak na razie Polacy mogą podróżować do większości krajów w Europie - wyjątkiem są jednak m.in. Portugalia czy Szwecja. Przywrócono za to połączenia lotnicze z Turcją i Tunezją, MSZ odradza za to podróżowanie do Czarnogóry. Do których krajów można latać na wakacje?

W ostatnich dniach coraz częściej mówi się o początkach drugiej fali epidemii koronawirusa w Europie. Liczba zakażeń wzrosła m.in. w Hiszpanii, gdzie przywrócono część obostrzeń. Więcej przypadków koronawirusa odnotowały też Niemcy, które również przygotowują się do częściowego przywrócenia ograniczeń - w minionym tygodniu liczba nowych przypadków zakażenia jednego dnia zbliżyła się do 800, a premier Saksonii poinformował: "druga fala już tu jest". W Belgii władze nakazały ograniczenie kontaktów międzyludzkich i zarządziły, że jedna osoba może spotykać się w domu z maksimum pięcioma innymi w ciągu miesiąca. Ograniczeń dla podróżnych w większości krajów jednak nie ma.

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli

Jest lista krajów, do których mogą latać Polacy. Które kierunki odradza MSZ?

W piątek rząd poinformował, że rozważane jest przywrócenie 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających zza granicy - na razie jednak takiej decyzji nie ma. 

Obecnie Polacy mogą bez przeszkód latać do większości krajów Unii Europejskiej - wyjątki to Portugalia (dostanie się do tego kraju jest możliwe jedynie z przesiadką z innego kraju, alternatywą może być także wcześniejsze przekroczenie granicy lądowej z Hiszpanią), Szwecja oraz Luksemburg. Bez przeszkód można również latać do:

  • Wielkiej Brytanii
  • Islandii
  • Albanii, Macedonii i Serbii
  • Tunezji, Maroko, Tajlandii i Turcji (loty przywrócono w środę 29 lipca)
  • Norwegii
  • Gruzji
  • oraz na Ukrainę i Białoruś.

W celach turystycznych nie ma za to możliwości podróżowania z Polski do Finlandii. W niektórych przypadkach po przylocie do kraju docelowego Polacy są kierowani na obowiązkową dwutygodniową kwarantannę - jest tak np. w Irlandii. Po przylocie na dwa portugalskie archipelagu - Azory i Maderę - trzeba okazać wynik testu na koronawirusa lub przejść go na miejscu. Podobnie jest po wjechaniu na teren Bośni i Hercegowiny. Z kolei w Hiszpanii, Grecji, we Włoszech czy na Cyprze przed przyjazdem trzeba wypełnić specjalny formularz dotyczący stanu zdrowia i historii wcześniejszych podróży. Po przyjeździe do Chorwacji należy z kolei podać swoje dane kontaktowe - można to zrobić za pośrednictwem internetowego formularza. 

Polskie MSZ odradza podróże do Katalonii i Czarnogóry

Podróżowanie z Polski do Czarnogóry jest możliwe, ale polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjeżdżanie do tego kraju, jeśli pobyt w nim nie jest absolutnie konieczny. Wszystko z powodu nagłego przyrostu zakażeń koronawirusem. Ostrzeżenia dotyczące pozostałych państw bałkańskich nie zostały na razie wydane przez MSZ, choć liczna zakażeń nie wzrosła jedynie w Czarnogórze, a także w Serbii czy w Macedonii Północnej. Polskie MSZ odradza również podróże do Katalonii - tam również liczba zakażeń gwałtownie rośnie, przywrócono też część obostrzeń.

Na poniższej mapce przygotowanej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób widać, w jakich krajach Europy odnotowano ostatnio najwięcej przypadków koronawirusa:

Więcej o: