Kancelaria Premiera przypomina o zasadach. Niedawno Morawiecki przekonywał, że "wirus jest w odwrocie"

Jeszcze nie tak dawno Mateusz Morawiecki przekonywał, że "wirus jest w odwrocie" i "nie ma się już czego bać". Jednak w piątek resort zdrowia poinformował o rekordowej liczbie dziennej zachorowań na COVID-19 w Polsce. Tym samym Kancelaria Premiera postanowiła przypomnieć o zasadach sanitarnych, do których wciąż należy się stosować.

Na początku lipca podczas wizyty w Tomaszowie Lubelskim premier Mateusz Morawiecki mówił, że już nie trzeba się bać koronawirusa.

Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. I to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie

- stwierdził wówczas szef rządu i apelował, aby "tłumnie" pójść na wybory 12 lipca.

Nie ma się już czego bać. Latem wirusy grypy i ten koronawirus są słabsze, dużo słabsze. Widać to już dzisiaj po sytuacji w Polsce

- podkreślał kilka dni wcześniej w Kraśniku polityk. Słowa premiera wywołały wtedy dużo kontrowersji, były także krytykowane przez specjalistów z dziedziny wirusologii.

Czytaj komentarze ekspertów:

Jednak w kończącym się tygodniu, zgodnie z danymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia, mamy do czynienia z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem.

Wykryte przypadki COVID-19 w Polsce w ostatnich dniach:

  • wtorek, 28 lipca - 502 przypadki zakażenia,
  • środa, 29 lipca - 512 przypadków,
  • czwartek, 30 lipca - 615 przypadków,
  • piątek, 31 lipca - 657 przypadków.

Jak wynika z danych resortu, 657 to najwyższa dzienna liczba zachorowań w Polsce od początku epidemii (pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w naszym kraju 4 marca).

Jak widać, słowa Mateusza Morawieckiego o wirusie "w odwrocie" nie do końca odzwierciedlają liczby raportowane przez Ministerstwo Zdrowia. Mimo tezy szefa rządu, w piątek na profilu Kancelarii Premiera zaczęły pojawiać się grafiki przypominające o zakrywaniu ust i nosa, zasłanianiu ust podczas kichania, myciu rąk, zachowywaniu dystansu i rekomendujące pracę zdalną. Oto niektóre z nich:

W piątek odbyło się także posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Po nim rzecznik rządu poinformował, że przywrócenie ewentualnych obostrzeń będzie miało charakter lokalny i obejmie gminy lub powiaty. - Nie bagatelizujemy tej sytuacji i na bieżąco ją monitorujemy - powiedział Piotr Müller.

Czytaj więcej: Epidemia koronawirusa w Polsce. Jest decyzja rządu ws. ewentualnych nowych obostrzeń

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
Więcej o: