Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: W weekend wyniki również będą wysokie. Przekażemy rekomendacje

- Jest to wynik tego, o czym mówimy od kilku dni - w raportach nadal dominuje Śląsk i tak będzie w następnych dniach. Oprócz kopalń są to rodziny górników z kwarantanny. W weekend liczba nowych przypadków również będzie wysoka - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojeciech Andrusiewicz. Dodał, że resort może w przyszłym tygodniu przekazać premierowi rekomendacje ws. obostrzeń. W piątek odnotowano rekordową liczbę 657 nowych przypadków koronawirusa.

W piątek Ministerstwo Zdrowia zaraportowało o 657 nowych przypadkach koronawirusa. To największa jak dotąd odnotowana liczba zachorowań. Co istotne, poprzedni rekord padł wczoraj, gdy resort zdrowia informował o 615 zakażonych osobach. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 45 688 przypadków wirusa SARS-CoV-2. Wyzdrowiało blisko 34 tys. osób. 

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog

Koronawirus. Kolejny rekord zachorowań. Rzecznik MZ: Wyniki nadal będą wysokie

Rekordowy przyrost zakażeń skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

- Jest to wynik tego, o czym mówimy od kilku dni - w raportach nadal dominuje Śląsk i tak będzie w następnych dniach. Oprócz kopalń są to rodziny górników z kwarantanny. Musimy liczyć się z tym, że jeśli w danym tygodniu raportujemy po kilkaset osób spośród górników to w ciągu najbliższych siedmiu dni w raportach znajdą się członkowie ich rodzin. Tak właśnie jest dzisiaj - powiedział Andrusiewicz. Dodał, że w przyszłym tygodniu w kopalni Bielszowice rozpocznie się druga tura badań przesiewowych. Przebadanych zostanie 2,4 tys. osób, które wcześniej uzyskały wynik ujemny.

- Wciąż prowadzone są badania przesiewowe w kopalniach, a więc w weekend wyniki również będą wysokie. Mamy jeszcze niezaraportowaną całą kopalnię Bielszowice. Tam zakończył się przesiew i czekamy na część wyników. Nie będzie to znaczący wzrost, jednak mimo wszystko wśród przebadanych próbek 10 proc. dało pozytywny wynik - przekazał Andrusiewicz.

Andrusiewicz przekazał też, że służby sanitarne kończą badania przesiewowe 600 pracowników kopalń Silesia i Chwałowice. - Te osoby na pewno będą się pojawiać w najbliższych raportów, również na początku przyszłego tygodnia - podkreślił.

Rzecznik ministerstwa zdrowia zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się badania w trzech dużych zakładach pracy w Małopolsce, które już wcześniej raportowane były jako ogniska koronawirusa. 

Dużą liczbę przypadków (104) odnotowano też na Mazowszu. - W województwie mazowieckim mamy dość dużo ognisk. Nowe pojawiły się ostatnio po dwóch imprezach rodzinnych oraz w szpitalu. Występują także w mniejszych zakładach pracy - tłumaczył Andrusiewicz. 

Powrót do obostrzeń? Andrusiewicz: Jest za wcześnie

Podczas konferencji prasowej Andrusiewicza zapytano, czy w związku z rekordowo wysoką liczbą zachorowań, możliwy jest powrót część obostrzeń. - Jeśli w ciągu najbliższych dni będziemy obserwować dużą skalę wzrostu poza ogniskami oraz to, że ludzie nie stosują się do obostrzeń, Ministerstwo Zdrowia przekaże rekomendacje premierowi. Mogą się one pojawić do połowy przyszłego tygodnia. Nie chcemy podejmować drastycznych kroków, trzeba obserwować sytuację - stwierdził rzecznik resortu zdrowia.

Dopytywany o to, czy restrykcje mogą zostać wprowadzone w konkretnych rejonach kraju, odparł "Wszystko jest możliwe." Dodał jednak, że jeśli wzrost zachorowań się utrzyma, potrzebna będzie bardziej stanowcza egzekucja już obowiązujących przepisów. 

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje też rekomendacje ws. osób powracających do Polski z zagranicy. - Przekażemy je w najbliższych dniach. Resort bacznie przygląda się sytuacji w Hiszpanii i na Bałkanach. Za wcześnie by mówić o konkretnych krajach - mówił Andrusiewicz.

- Mamy ponad 600 przypadków i jeśli nie będziemy przestrzegać obostrzeń, tych zakażeń będzie więcej - przestrzegł rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Więcej o: