Będzie obowiązek kwarantanny po zagranicznych wakacjach? Morawiecki: Zastanawiamy się nad państwami południa

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd rozważa przywrócenie obowiązku dwutygodniowej kwarantanny dla osób, które przyjeżdżają do Polski z zagranicy. Analizowana jest przede wszystkim kwestia podróżnych wracających z południa Europy.

Podczas konferencji prasowej w czwartek 30 lipca premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska, na wzór innych państw europejskich, może przywrócić obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Jeśli takie obostrzenia zostaną wprowadzone, będą dotyczyć zarówno obywateli Polski, jak i przyjezdnych z innych krajów. Szczegóły nie są jednak znane, rząd cały czas analizuje sytuację.

- Zastanawiamy się nad państwami południa Europy, w szczególności teraz analizujemy przypadek Hiszpanii, ponieważ tam rzeczywiście tych przypadków koronawirusa jest dużo - doprecyzował premier.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

Czy w Polsce wrócą obostrzenia? Rząd ma podjąć decyzję w drugiej połowie sierpnia

Mówiąc o strategii rządu wobec epidemii koronawirusa, szef rządu mówił, że liczba miejsc w szpitalach jednoimiennych oraz liczba dostępnych respiratorów musi być odpowiednio wysoka, "żeby zabezpieczyć potrzeby nowych pacjentów".

- Ta proporcja jest dla Polaków bezpieczna, mamy ok. 25 proc. łóżek zajętych, a w przypadku respiratorów jest to współczynnik jeszcze mniejszy, dwa tygodnie temu było to poniżej 15 proc., a więc jesteśmy bezpieczni - zapewniał premier.

Mateusz Morawiecki mówił także, że sytuacja epidemiczna ewoluuje i nie wiadomo, co będzie za miesiąc. Wyraził nadzieję, że ciepły sierpień spowoduje, że liczba nowych przypadków zakażenia nie będzie gwałtownie rosła. Stwierdził także, że rząd przygotowuje różne scenariusze i w zależności od tego, jak będzie rozwijać się sytuacja, podejmie odpowiednie działania w drugiej połowie sierpnia.

Więcej o: