Rzecznik rządu: Powrót do obostrzeń jest możliwy. Rozważana kwarantanna dla powracających z zagranicy

- Rząd rozważa wprowadzenie kwarantanny dla osób powracających z wybranych państw, również spoza Unii Europejskiej. Z tym trzeba się liczyć i już teraz wprost o tym mówimy - powiedział w Polsat News Piotr Müller, rzecznik rządu. Zaznaczył też, że powrót innych obostrzeń jest możliwy, jednak rządzący dążą do tego, by "nie był to taki lockdown, jak w marcu czy kwietniu".

W Polsce od kilku dni dobowe przyrosty zachorowań oscylują wokół 400-500. Eksperci podkreślają, że jesienią może czekać nas druga fala epidemii koronawirusa. Piotr Müller, rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego, zapewnił w Polsat News, że w ostatnich tygodniach instytucje państwowe przygotowują się do potencjalnego powrotu epidemii wirusa SARS-CoV-2 "w większej skali". Dodał, że większość nowych zakażeń odnotowywanych jest w ogniskach, dzięki czemu odpowiednim służbom łatwiej reagować. 

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli

Rzecznik rządu o powrocie obostrzeń. Obowiązkowa kwarantanna dla powracających z zagranicy?

Müller nie wykluczył też, że w obecnej sytuacji epidemicznej możliwy jest powrót niektórych obostrzeń. -Powrót ograniczeń jest możliwy, ale mamy nadzieję i do tego dążymy aby to nie był taki lockdown, jak w marcu czy kwietniu - stwierdził rzecznik rządu. Przyznał, że już teraz w ramach rządu toczą rozmowy o możliwym wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających do Polski z państw, w których liczba zachorowań jest wysoka. - Rząd rozważa wprowadzenie kwarantanny dla osób powracających z wybranych państw, również spoza Unii Europejskiej. Z tym trzeba się liczyć i już teraz wprost o tym mówimy - powiedział Müller.

- Myślimy o tym, ze względu na to, co się dzieje w Hiszpanii czy Francji. Nie chcę mówić, które to będą kraje, ale uczciwie mówimy, że Polska rozważa wprowadzenie takich ograniczeń. Kilka dni temu na takie rozwiązanie zdecydowała się Wielka Brytania, kilka innych państw to rozważa - dodał.

Czytaj też: Pandemia koronawirusa. Wielka Brytania nagle wprowadziła nakaz kwarantanny dla powracających z Hiszpanii

Müller zaznaczył, że decyzja o obowiązkowej kwarantannie "może zapaść w ciągu dwóch-trzech tygodni, ale może zapaść w ciągu kilku dni, jeśli epidemia uderzyłaby bardzo mocno w jakimś kraju".

Warto zaznaczyć, że Müller gościł w Polsat News jeszcze przed publikacją najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. W czwartek odnotowano w Polsce 615 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej do początku epidemii. 

Więcej o: