Wzrost zachorowań w Niemczech i Hiszpanii. Europa boi się drugiej fali i wraca do restrykcji

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 kolejne europejskie rządy decydują o wprowadzeniu bardziej restrykcyjnych obostrzeń. Podróżni udający się z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę. Podobne rozwiązanie wprowadzą wkrótce Niemcy. Z kolei w Belgii władze nakazały ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

Większość europejskich rządów zniosła już najbardziej restrykcyjne obostrzenia wprowadzone w związku epidemią koronawirusa. Niestety, w niektórych krajach można zaobserwować ponowny wzrost liczby zachorowań, na co wpływ ma zapewne okres urlopowy i większa liczba podróży. W obawie przed drugą falą epidemii obostrzenia wprowadzono m.in. w Belgii, Grecji, Niemczech oraz w hiszpańskiej stolicy. 

>>>Wiele krajów Europy w kleszczach koronawirusa. Rośnie liczba zakażeń [WYKRES DNIA]

Belgia

Kolejne ograniczenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wprowadza m.in. Belgia. Rada Bezpieczeństwa Narodowego nakazała ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Zmniejszona została także dozwolona liczba osób mogących brać udział w wydarzeniach sportowych i kulturalnych zarówno w budynkach jak i na zewnątrz.

Od środy przez najbliższe cztery tygodnie można będzie spotykać się w domu jedynie z pięcioma osobami, nie licząc dzieci poniżej 12. roku życia. To znacząca zmiana, bo dotychczas tak zwana "bańka społeczna" liczyła 15 osób tygodniowo. Podczas spotkań na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganego dystansu, można spotykać się maksymalnie z 10 osobami.

Jeszcze w czerwcu i na początku lipca w kraju tym dziennie potwierdzano średnio mniej niż 100 przypadków zakażenia koronawirusem. W ostatnich dniach to już średnio ponad 300 przypadków, a ta liczba rośnie. W poniedziałek stwierdzono 402 nowe zachorowania, a od początku epidemii już ponad 66 tys.

Grecja

Greckie władze rozszerzyły nakaz noszenia maseczek na kolejne miejsca. Decyzja podyktowana jest niewielkim wzrostem liczby nowych infekcji, którą odnotowano w drugiej połowie lipca i obawą przed drugą falą zakażeń koronawirusem.

Dotychczas na liście miejsc, w których maseczki były obowiązkowe, znajdowały się komunikacja publiczna, taksówki, szpitale i gabinety lekarskie oraz statki i samoloty. Nakaz dotyczył także klientów i pracowników supermarketów. Od środy obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczyć będzie także klientów i pracowników banków oraz urzędów. Bez maski nie będzie można też wchodzić do windy, mniejszych sklepów, piekarni, salonów fryzjerskich, czy kosmetycznych.

W dziesięciomilionowej Grecji potwierdzono dotychczas 4 tysiące 227 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 202 osoby.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

Hiszpania

Środki zapobiegawcze w związku z epidemią zostaną zastosowane również w Madrycie. W stolicy Hiszpanii wprowadzony zostanie bowiem obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych. Bary będą musiały zamykać się o godzinie 1 w nocy, a spotkania w ogródkach restauracyjnych zostaną ograniczone do 10 osób. 

W weekend w Hiszpanii odnotowano aż 6 tysięcy nowych przypadków. Dotychczas w tym kraju potwierdzono 278 tysięcy 782 infekcje. Zmarło 28 tysięcy 434 osoby, a wyzdrowiało ponad 150 tysięcy. W związku ze znacznym wzrostem zachorowań w Hiszpanii, osoby podróżujące z tego kraju do Wielkiej Brytanii muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

Niemcy

Ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 638 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (wzrost o niemal połowę względem poniedziałku). Zmarły kolejne cztery osoby. Liczba ludzi, u których zdiagnozowano COVID-19 wzrosła za Odrą do 206 tysięcy 242. Tragiczny bilans zmarłych z powody choroby wynosi w Niemczech 9 tysięcy 122.

Od przyszłego tygodnia obywatele Niemiec, którzy będą wracali z krajów wysokiego zagrożenia epidemicznego, będą poddawani obowiązkowym testom na koronawirusa. Decyzja rządu zapadła ze względu na wzrost zakażeń w kraju. Jens Spahn przyznał w telewizji ARD, że na razie za kraje wysokiego ryzyka uznano 130 państw, w tym Turcję, Egipt, Brazylię, Izrael i Stany Zjednoczone. Lista ta ma być jednak codziennie aktualizowana. Minister zdrowia przyznał, że niepokoi go wzrost zakażeń w Hiszpanii, gdzie na wakacje miało udać się wielu Niemców.

Duże wzrosty dobowej liczby przypadków odnotowano też w Luksemburgu, Rumunii oraz na Bałkanach. W skali świata niezmiennie najwięcej nowych przypadków koronawirusa notowanych jest m.in. w USA, Brazylii czy Indiach. Wzrost zakażeń notowany jest także w Australii, Ameryce Środkowej czy w części krajów Azji. Od początku pandemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się na świecie ponad 16,5 mln osób. 

Więcej o: