Nowy rok szkolny ruszy 1 wrzenia? GIS: "Nie ma powodw, by nie rozpocz go normalnie"

Nie ma powodw, by nie rozpocz roku szkolnego normalnie - stwierdzi Jan Bondar, rzecznik Gwnego Inspektoratu Sanitarnego. Jak doda, trwaj prace nad zaleceniami dla szk przed powrotem uczniw.
W tej chwili nie ma powodów, żeby normalnie nie rozpocząć roku szkolnego. Natomiast ostateczne decyzje będą podjęte pod koniec sierpnia, kiedy to będziemy wiedzieć więcej o sytuacji epidemicznej. W tej chwili, współpracując z Ministerstwem Edukacji Narodowej, tworzymy wytyczne, które by określały zasady, na których to rozpoczęcie roku, czy rok szkolny miałby się odbyć

- powiedział Bondar.

"Egzekwować to trzeba od nauczycieli i dyrekcji szkoły"

GIS przede wszystkim zamierza polecić szkołom takie zorganizowanie pracy, by dzieci udało się podzielić na mniejsze grupy, nawet kosztem wydłużenia czasu pracy placówek. Jak powiedział Adam Bondar, jeśli nie uda się utrzymać dystansu, niewykluczone jest zalecenie zakładanie masek przez dzieci, ale lekcje mają być od nich wolne.

Egzekwować to trzeba od nauczycieli i dyrekcji szkoły. Generalnie chodzi o to, żeby grupy były mniejsze. W sytuacji, kiedy wystąpi jakiś nawet podejrzenie czy przypadek dodatni, żeby nie zamykać szkoły, tylko wysłać do nauki zdalnej, kwarantanny mniejszą grupę

- stwierdził. Zdaniem rzecznika GIS, wprowadzenie obostrzeń w związku z koronawirusem zmniejszyło zachorowania także na inne choroby zakaźne.

Czytaj także: Czy uczniowie wrócą do szkół od września? Wiceminister: Decyzja w drugiej połowie sierpnia

Koronawirus w Polsce

Tymczasem liczba zachorowań w Polsce wciąż nie spada. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o następnych 502 osobach zakażonych koronawirusem i sześciu zgonach. Od początku epidemii odnotowano 43 904 przypadków COVID-19, zmarło 1 682, a wyzdrowiało 33 043 chorych.

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli