Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: Pierwsza fala jest już za nami, ale wirus nie znika

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że pierwsza fala koronawirusa jest już za nami. Podkreślił jednocześnie, że wirus nie znika i wciąż czekamy na opracowanie szczepionki. Odniósł się także do słów prezydenta, który stwierdził, że nie ma zamiaru szczepić się na grypę.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski udzielił wywiadu dla portalu medonet.pl. Został zapytany m.in. o testy na koronawirusa. Prowadząca rozmowę dr Anna Zimna-Zając przypomniała mu, że według statystyk europejskich Polska jest na 31. miejscu pod względem liczby przeprowadzanych testów.

Szumowski: nie mieliśmy do czynienia z drastycznym wzrostem liczby chorych

- Liczba testów nie zależy od liczby mieszkańców, lecz od liczby chorych. Jeżeli drastycznie rośnie liczba chorych to i drastycznie rośnie liczba badań. U nas nie mieliśmy do czynienia z drastycznym wzrostem liczby chorych, więc nie mieliśmy dużej grupy osób z kontaktu, które trzeba było przebadać. Przy tej liczbie chorych, jaką mamy w Polsce, nasze codzienne testowanie jest jednym z wyższych w skali Europy - stwierdził Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia stwierdził, że "nigdy nie osiągnęliśmy takiej fali wzrostów zachorowań, jaką odnotowywały inne państwa europejskie". Powiedział także, że w Polsce nie dochodzi do transmisji koronawirusa na ulicach, a zdecydowana większość przypadków zachorowań związanych jest z ogniskami w zakładach pracy, placówkach ochrony zdrowia oraz - w mniejszym stopniu - na weselach i spotkaniach rodzinnych.

Zobacz wideo Sośnierz: Jeśli CBA potwierdzi nieprawidłowości, sprawą Szumowskiego powinna zająć się prokuratura

Łukasz Szumowski: Boimy się koincydencji grypy, paragryp i COVID-19

Łukasz Szumowski powiedział, że pierwsza fala koronawirusa jest już za nami. Mówił także o swoich obawach związanych z prognozowaną na jesień drugą falą zachorowań.

- Boimy się jednej rzeczy - koincydencji grypy, paragryp i COVID-19, dlatego że wszystkie te choroby mają bardzo podobne objawy. Największym wyzwaniem będzie oddzielenie osób z koronawirusem SARS-CoV-2 od tych z grypą i taki sposób zarządzania całym systemem, żeby pacjenci wzajemnie się nie zarażali - mówił minister zdrowia.

Polityk stwierdził, że nie wiadomo, czy osoby po przejściu grypy nie będą bardziej podatne na koronawirusa, bo takich przypadków jeszcze w Polsce nie było. 

Andrzej Duda nie chce się szczepić na grypę. "Będę rozmawiał z panem prezydentem"

Łukasz Szumowski został zapytany o słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w czasie kampanii wyborczej stwierdził, że nigdy nie zaszczepił się na grypę. Minister zdrowia stwierdził, że ta wypowiedź go "zasmuciła". Jednocześnie przypomniał, że szczepienie na grypę nie jest obowiązkowe, a prezydent, podobnie jak pozostali obywatele, ma prawo wyboru w tej sprawie.

- Będę rozmawiał z panem prezydentem, będę starał się go przekonać do tego szczepienia, taka jest moja rola jako lekarza, ale nie jest moją rolą i uważam, że mediów też nie, piętnowanie kogokolwiek za decyzję podjętą zgodne z prawem i dotyczącą jego samego - powiedział szef resortu zdrowia. 

Łukasz Szumowski pożegna się z posadą ministra? 

Przypomnijmy, że z nieoficjalnych doniesień "Super Expressu" wynika, że Łukasz Szumowski jest jednym z ministrów "do wymiany" po rekonstrukcji rządu. Informacja ta może dziwić, ponieważ premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie chwalił jego działania. Anonimowy informator "SE" stwierdził jednak, że Szumowski "ponoć sam już nie chce szefować tym niewdzięcznym resortem".

Więcej o: