Koronawirus w Polsce. Wysyp zakażeń po weselu na Opolszczyźnie. Głogówek wprowadza obostrzenia

W wyniku wesela, do jakiego doszło w woj. opolskim, potwierdzono 21 przypadków zakażenia koronawirusem, a kilkadziesiąt osób musiało udać się na przymusową kwarantannę. Wśród zakażonych znaleźli się mieszkańcy Głogówka, który w odpowiedzi na epidemię COVID-19 wprowadza surowe obostrzenia.

Jak podaje TVN24, do fatalnego w skutkach wesela doszło 11 lipca w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim (kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Katowic). W zabawie uczestniczyło łącznie 114 osób, zakażenie potwierdzono u 21 osób.

Głogówek. Po weselu wykryto pięć przypadków zakażenia koronawirusem. Gmina wprowadza surowe obostrzenia

Większość uczestników wesela pochodziła z terenów Opolszczyzny. W zabawie uczestniczyli również mieszkańcy Niemiec, Śląska, Małopolski oraz pięć osób, zamieszkujących Biedrzychowice w gminie Głogówek.

Potwierdzenie zakażenia u pięciu osób z Biedrzychowic spowodowało, że władze gminy zdecydowały się na wprowadzenie surowych obostrzeń. W pierwszej kolejności, zawieszono bezpośrednią obsługę klientów w Urzędzie Miejskim w Głogówku. Władze gminy zachęcają do korzystania z umieszczonej przed urzędem skrzynki podawczej, kontaktu telefonicznego oraz do skorzystania z platformy EPUAP.

Gmina zdecydowała się również na zawieszenie do końca lipca pracy miejscowego przedszkola nr. 3 oraz odwołania zaplanowanej na przyszły tydzień kolonii dla dzieci. Nie funkcjonuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz ośrodek pomocy społecznej.

Władze pozostają w kontakcie z sanepidem. Trwa ustalanie sieci kontaktów zakażonych

- Z wielkim niepokojem i napięciem czekamy na wyniki badań mieszkańców naszej gminy. Na dziś mamy pięć potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, ale kluczowe jest potwierdzenie sieci kontaktów tych osób - powiedział w rozmowie z TVN24 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka.

Władze miasta pozostają w stałym kontakcie z sanepidem. Burmistrz zapewnia, że władze starają się zachować zimną krew w celu zapewnienia "elementarnego bezpieczeństwa" mieszkańcom.

- Apelujemy o zachowanie spokoju oraz szczególnej ostrożności, a także o uszanowanie prywatności osób, których dotknęła choroba - czytamy w komunikacie gminy skierowanym do mieszkańców.

Zobacz wideo Konwencja stambulska. Dlaczego Ziobro chce ją wypowiedzieć?
Więcej o: