Koronawirus. Szczepionka coraz bliżej. Testy w USA wkraczają w fazę testów na ochotnikach

W Stanach Zjednoczonych w finałową fazę wkraczają testy szczepionki na koronawirusa koncernu farmaceutycznego Moderna. Obejmą one 30 tysięcy ochotników. Jeśli testy dadzą pozytywne rezultaty, akcja szczepień może się rozpocząć na przełomie tego i przyszłego roku. Obiecujące wieści płyną również z Włoch.

Trzecia, finałowa faza testów szczepionki na koronawirusa zostanie przeprowadzona w 89 punktach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. 15 tysiącom ochotników zostaną wstrzyknięte dwie dawki w odstępie 28 dni, pozostałe 15 tysięcy otrzyma placebo. Osoby biorące udział w testach nie będą wiedziały, czy wstrzyknięto im prawdziwą szczepionkę, czy raczej roztwór soli fizjologicznej. Naukowcy będą rejestrować skutki uboczne i analizować skuteczność specyfiku.

Współpracująca z Narodowym Instytutem Zdrowia Moderna jest jedną z kilku firm, które otrzymały wsparcie finansowe władz Stanów Zjednoczonych przy wprowadzaniu na rynek szczepionki na koronawirusa. Rząd federalny przekazał koncernowi 480 milionów dolarów na jej opracowanie, wstępne testy oraz przygotowanie potencjału produkcyjnego setek milionów dawek. Kolejne 470 milionów firma otrzymała na przeprowadzenie testów na dużą skalę. W przyszłym roku Moderna planuje produkcję od 500 milionów do miliarda dawek szczepionki rocznie.

Koronawirus. Szczepionka we Włoszech

Z kolei Piero Di Lorenzo, prezes włoskiej firmy farmaceutycznej IRBM z Pomezii, szacuje, że szczepionka pojawi się ona w aptekach już styczniu. Testy mają zakończyć się we wrześniu.

Szczepionkę wynaleziono dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie i firmy z Pomezii. Jej prezes poinformował włoskie media, że sukcesem zakończyła się druga faza testów, w której szczepionkę podano tysiącowi ochotników. Rozpoczęła się już trzecia i ostatnia faza z udziałem 10 tysięcy osób. Prowadzi je brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneka, który po otrzymaniu potrzebnych zezwoleń rozpocznie produkcję. Do czerwca przyszłego roku mają zostać wyprodukowane 2 miliardy dawek.

Szczepionka na podstawie podpisanych kontraktów dotrze najpierw do Włoch, Francji, Niemiec i Holandii. Zdaniem prezesa Di Lorenzo powinna pojawić się w aptekach tych krajów w styczniu i będzie kosztować od 2 do 3 euro.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

Koronawirus na świecie

Dotychczas na świecie w związku z pandemią koronawirusa stwierdzono ok. 650 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz ok. 16,3 mln zakażeń. Wyleczyć udało się ok. 10 milionów osób.

Statystyki pokazują, że liczba nowych zachorowań na świecie z dnia na dzień jest coraz większa. Najgorzej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zakażeń odnotowano ok. 4,3 mln, a liczba zmarłych wynosi ok. 150 tys.

W Polsce stwierdzono do tej pory ok. 43,4 tys. zakażeń, zmarło ok. 1,7 tys. chorych.

Więcej o: