Duda mówił, że nie szczepi się na grypę. Kraska będzie go namawiał, aby "w tym roku zrobił wyjątek"

- Jeżeli będzie taka okazja i będę rozmawiał z panem prezydentem Andrzejem Dudą, będę go namawiał do tego, aby w tym roku zrobił wyjątek i się zaszczepił - zadeklarował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To odniesienie do słów prezydenta, który przed wyborami powiedział, że nie szczepi się na grypę i jest przeciwny obowiązkowym szczepieniom. Później uściślał, że słowa te dotyczyły jedynie szczepień osób dorosłych.

W rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zamówionych zostało półtora miliona dawek szczepionki na grypę, a docelowo ma ich być trzy miliony. Jednak polityk podkreślił, że martwi go to, czy będą chętni, aby się zaszczepić.

Do tej pory, ubolewam nad tym bardzo, w Polsce szczepiło się przeciwko grypie tylko cztery proc. społeczeństwa. To jest bardzo mało. Tegoroczna sytuacja może być zupełnie inna. Chcemy się na to przygotować

- zaznaczył wiceszef resortu zdrowia. Dodał, że, jego zdaniem, Ministerstwo Zdrowia opracuje strategię, aby masowo szczepić osoby z grup ryzyka - czyli te powyżej 65 roku życia i personel medyczny.

Kraska: Będę namawiał prezydenta, aby w tym roku zrobił wyjątek i się zaszczepił

Podczas przedwyborczej debaty w Końskich prezydent Andrzej Duda powiedział, że "nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych" i "osobiście nigdy się nie zaszczepił na grypę, bo uważa, że nie". Do tych słów głowy państwa odniósł się w rozmowie z RMF FM Waldemar Kraska.

Jeżeli będzie taka okazja i będę rozmawiał z panem prezydentem Andrzejem Dudą, będę go namawiał do tego, aby w tym roku zrobił wyjątek i się zaszczepił

- powiedział wiceminister zdrowia.

Czytaj także: Duda prostuje swoje słowa nt. szczepień. "Co do innych chorób, to zupełnie co innego"

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat
Więcej o: