Czy uczniowie wrócą do szkół od września? Wiceminister: Decyzja w drugiej połowie sierpnia

- Chciałbym, żeby szkoły wróciły do normalnej pracy, ale zobaczymy, czy to będzie możliwe - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak stwierdził, dopiero w drugiej połowie sierpnia - czyli krótko przed końcem wakacji - rząd poinformuje, czy i w jakiej formie uczniowie będą wracać do szkół w nowym roku szkolnym.
Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

Jesteśmy prawie na półmetku wakacji. Uczniowie mają wolne od ponad miesiąca, jednak do szkół nie chodzą znacznie dłużej. W związku z epidemią koronawirusa szkoły zostały zamknięte w marcu, a nauczanie kontynuowano zdalnie. W specjalnych warunkach odbyły się egzaminy i matury.

Wciąż nie wiadomo, czy od nowego roku szkolnego uczniowie wrócą do szkół - i jeśli tak, to na jakich zasadach. Wgląda na to, że dowiemy się tego dopiero na sam koniec wakacji. Podobnie wygląda to w przypadku uczelni wyższych. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Programu 3 Polskiego Radia zdradził, że nie ma jeszcze decyzji, czy dzieci i młodzież wrócą do szkół, a studenci na uczelnie. Kraska powiedział, że decyzja w sprawie szkół zapadnie w drugiej połowie sierpnia i będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W drugiej połowie września spodziewana jest decyzja w sprawie uczelni. - Chciałbym, żeby szkoły wróciły do normalnej pracy, ale zobaczymy, czy to będzie możliwe - powiedział wiceminister.

Trwają prace nad strategią na jesień

Kraska powiedział, że w poniedziałek zbiera się specjalny zespół, który będzie pracował nad strategią dotyczącą potencjalnej drugiej fali epidemii koronawirusa. Prace będą skupione wokół ewentualnych decyzji na miesiące jesienne. To wtedy, według wiceministra, możliwe jest połączenie się epidemii koronawirusa i grypy.

Do końca sierpnia ma być wypracowana jesienna strategia dotycząca testów, obostrzeń, szczepień i profilaktyki szpitalnej. - Pora jesienne, która sprzyja chorobom wirusowym, przyniesie więcej zachorowań na koronawirusa i na grypę - stwierdził wiceminister.

Kraska dodał, że resort zdrowia planuje z tego powodu popularyzować szczepienia na grypę. Zaznaczył, że możliwe jest uruchomienie systemu bezpłatnych szczepień. - Chcemy, żeby zaszczepieni zostali przede wszystkim pracownicy medyczni i osoby starsze - powiedział senator PiS.

Waldemar Kraska dodał, że zespół zajmie się także analizą sytuacji epidemicznej w innych krajach oraz zaopiniuje ewentualną implementację rozwiązań, które niektóre państwa wprowadziły u siebie. Chodzi m.in. o ewentualne przywrócenie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej.

Według wczorajszych danych dotychczas w Polsce potwierdzonych zostało 43 tysiące 65 przypadków. Zmarło tysiąc 671 osób, a 32 tysiące 856 chorych wyzdrowiało.