"Rzeczpospolita": Sejm nie boi się koronawirusa. Zaprzysiężenie Dudy bez limitu na sali plenarnej

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta, mimo trwającej epidemii COVID-19, odbędzie się w Sejmie bez limitu na sali plenarnej - podaje "Rzeczpospolita". - Innego wyjścia nie ma. Zgromadzenie Narodowe ma swój regulamin - stwierdził Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.

6 sierpnia zbierze się Zgromadzenie Narodowe, czyli organ konstytucyjny składający się z posłów i senatorów, aby odebrać przysięgę od ponownie wybranego na prezydenta Andrzeja Dudy. Jak informuje "Rzeczpospolita", po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa parlamentarzyści wejdą na salę bez limitu. W marcu, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, w Sejmie wprowadzono pewne obostrzenia - m.in. częściowo zamknięto salę plenarną dla posłów, zajmują oni obecnie miejsca w różnych salach lub łączą się zdalnie.

"Innego wyjścia nie ma. Zgromadzenie Narodowe ma swój regulamin"

O tym, że 6 sierpnia limity obowiązywać nie będą poinformowała Konwent Seniorów marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.

Nie byłem zaskoczony tą informacją, bo innego wyjścia nie ma. Zgromadzenie Narodowe ma swój regulamin. Gdyby miało obradować w ograniczonym składzie, najpierw musiałoby zebrać się w całości, by ten regulamin zmienić

- stwierdził, cytowany przez "Rzeczpospolitą", Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej. Dodaje, że podczas posiedzenia obowiązkowe będzie zasłanianie nosa i ust.

Elżbieta Witek poinformowała także, że jeśli sytuacja związana z epidemią koronawirusa się nie pogorszy, to od września Sejm wróci do normalnego trybu pracy.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński na uroczystości na Zamku Królewskim
Więcej o: