Koronawirus w Czarnogórze. Dwa miesiące temu ogłaszano koniec epidemii. Teraz rząd przywraca obostrzenia

Po tym, gdy na Czarnogórze wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem, rząd zdecydował się na ponowne ogłoszenie stanu epidemii. Co za tym idzie, w kraju powracają obostrzenia i surowy reżim sanitarny.

Niecałe dwa miesiące temu Czarnogóra ogłosiła, że epidemia koronawirusa się zakończyła. Państwo nie notowała wtedy żadnego nowego przypadku zakażenia dziennie. Sytuacja zmieniła się pod koniec czerwca, kiedy zaczęły pojawiać się nowe przypadki zakażeń.

Zobacz wideo Napięta sytuacja na Białorusi. Kto będzie prezydentem?

Koronawirus w Czarnogórze. Powracają obostrzenia związane z epidemią

Rząd w Podgoricy zdecydował się na powrót obostrzeń. Obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Z obowiązku wyłączone są dzieci poniżej lat siedmiu oraz osoby przebywające na plażach i w parkach narodowych.

Zdecydowano się również na ograniczenie zgromadzeń publicznych. Zakazane są zgromadzenia powyżej 40 osób na wolnej przestrzeni oraz powyżej 20 osób w zamkniętych pomieszczeniach. Do 30 lipca wydłużono zakaz organizacji takich wydarzeń jak wesela i imprezy urodzinowe. Zamknięto również noce kluby.

Czarnogóra przez długi czas nie notowała nowych przypadków zakażenia

Od połowy kwietnia do połowy czerwca w Czarnogórze nie zanotowano ani jednego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. Sytuacja epidemiczna sprawiła, że 25 maja prezydent Milo Dukanović ogłosił koniec epidemii w Czarnogórze oraz otwarcie granic dla turystów.

W Czarnogórze odnotowano 2 472 przypadki zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarło 39 osób, a wyzdrowiało 496 osób. Dzienna liczba nowych przypadków utrzymuje się zwykle poniżej stu. Rekord zakażeń padł 14 lipca, kiedy wykryto aż 539 osób chorujących na COVID-19. Poprzedniego dnia (22 lipca) w Czarnogórze zanotowano 91 przypadków nowych zakażeń.

Więcej o: