Włochy. Coraz więcej młodych ludzi wśród osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem

We Włoszech spada wiek osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Podczas gdy na początku epidemii zdecydowaną większość stanowili ludzie starsi, obecnie 60 procent zakażonych to ludzie w wieku poniżej 50 lat - podał we wtorek krajowy Instytut Zdrowia.

Wśród osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem, jest coraz więcej młodych. W lipcu we Włoszech średni wiek osób, u których wykryto koronawirusa, wynosi 43 lata. W marcu było to 61 lat. 

Zmienia się także struktura wykrywania ze względu na płeć. Teraz kobiety stanowią 47 procent zakażonych. Wskaźnik ten spadł w porównaniu z wcześniejszym okresem. 

Włochy. Większość osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem poniżej 50 r.ż. 

Dane te pochodzą z raportu Instytutu Zdrowia, w którym podsumowano monitoring epidemii w ciągu ostatniego miesiąca, do 20 lipca.

Według przedstawionych statystyk ponad 50 procent osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa ma od 19 do 50 lat. Około 10 procent to osoby do 18 lat.

22 procent zainfekowanych to ludzie w wieku 51-70 lat. Tylko 16 procent to osoby jeszcze starsze.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Bilans epidemii we Włoszech to ponad 35 tysięcy zmarłych i 244 tysiące potwierdzonych przypadków koronawirusa. Ofiary to w zdecydowanej większości seniorzy, którzy najciężej przechodzą zachorowanie na COVID-19.

Wzrost wykrywania koronawirusa wśród młodych może mieć różne przyczyny, lub kilka jednocześnie. Opisując analogiczną sytuację w Kalifornii, serwis medicalxpress.com zwrócił uwagę z jednej strony na luzowanie restrykcji i - o czym mówią urzędnicy - przeświadczenie wielu młodych osób o tym, że choroba im nie zagraża, z drugiej zaś na większą dostępność testów (wcześniej testowano głównie osoby z objawami choroby, zatem częściej byli to ludzie starsi). Umieralność na COVID-19 jest niższa wśród młodszych osób, jednak także one mogą mieć poważne objawy, a ponadto zakażać bardziej narażonych seniorów. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: