Śląsk. Nowe zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej

Od piątku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wykryto 33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Z tego powodu liczba pracowników firmy objętych kwarantanną wzrosła o prawie sto. W innej górniczej firmie: Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), od kilku dni nie przybywa osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, rośnie natomiast liczba tych, którzy pozbyli się wirusa i wracają do pracy.

Według niedzielnych danych od początku epidemii koronawirusem PGG zaraziło się 2011 górników, z których 1868 (92,9 proc.) wyzdrowiało. Kwarantanną objętych jest 292 pracowników.

Koronawirus w kopalniach na Śląsku. Wzrost zakażeń wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej

Zauważalny wzrost liczby osób zakażonych (o 33) oraz objętych kwarantanną zanotowano w spółce po raz pierwszy od dłuższego czasu. Obecnie zakażonych jest łącznie 143 pracowników PGG.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było najwięcej w górnictwie, od kilku dni liczba zarażonych górników nie rośnie i wynosi 4001. Wyzdrowiało 3680 osób (wzrost od piątku o 74), czyli niespełna 92 proc. wszystkich chorych. Nadal zakażonych jest 321 pracowników JSW, a 64 przebywa w kwarantannie.

Śląsk. Zakażonych zostało już ponad 6,6 tys. pracowników górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa

Ogółem od początku epidemii do niedzieli 19 lipca, koronawirusem zaraziło się 6602 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. 6138 z nich wyzdrowiało (blisko 93 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników, nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zarażonych zostało 59 górników - siedmiu z nich dotąd wyzdrowiało. W kwarantannie jest 98 pracowników Silesii. W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o zakresie testowania 1,7-tysięcznej załogi tej kopalni.

Jeszcze 29 czerwca jedynie czterech pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia było zakażonych Covid-19, a sama kopalnia zaliczana była w tym kontekście do najbezpieczniejszych zakładów w branży górniczej. Wzrost zachorowań nastąpił w ciągu minionych niespełna trzech tygodni.

Łącznie z koronawirusem w górnictwie węgla kamiennego nadal walczą 464 osoby z kopalń JSW i PGG oraz 52 górników z prywatnej kopalni Silesia. Według danych sanepidu, w województwie śląskim do niedzieli koronawirusa wykryto u 14 tys. 363 osób, z których 374 zmarły. W regionie wyzdrowiało dotychczas 11 tys. 421 osób, czyli ponad 79,5 proc. wszystkich zakażonych.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl>

Więcej o: