Koronawirus w Hiszpanii. Maseczki obowi您kowe niemal w ca造m kraju

Wi瘯szo嗆 region闚 autonomicznych Hiszpanii wprowadzi豉 obowi您ek noszenia maseczek. Decyzje te zosta造 podj皻e w zwi您ku z rosn帷 liczb przypadk闚 zaka瞠 koronawirusem.

Jak podaje RTVE, chociaż rz康 Hiszpanii na razie nie zdecydował się wprowadzić obowiązkowego, ogólnokrajowego obowiązku noszenia maseczek, władze większości regionów same podejmują takie decyzje. Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje już w 15 z 17 wspólnot autonomicznych tego kraju.

Hiszpania i koronawirus. W 15 regionach obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych

Pierwszym regionem, który zdecydował się wprowadzić ten obowiązek, była Katalonia. Na początku dotyczyło to jedynie rolniczego regionu Segria, gdzie wykryto duże ognisko koronawirusa i wprowadzono lockdown - czyli obostrzenia "zamykające" dany obszar. W ostatnim tygodniu w całym regionie zaczęto notować wzrost zakażeń, a część restrykcji przywrócono na jego całości.

Po Katalonii obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych wprowadziły: Baleary, Estremadura, Aragonia, Andaluzja, Kantabria, Kastylia i Leon, Walencja, Kraj Basków i Galicja. Jedynymi wspólnotami bez tego nakazu są Wyspy Kanaryjskie oraz Madryt.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Każdy region wprowadził własne regulacje, dlatego różnią się one w poszczególnych jednostkach. Na przykład w Katalonii, Galicji czy La Rioja osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu nie muszą zasłaniać ust i nosa, a w Aragonii, Andaluzji czy Asturii są zwolnieni z tego obowiązku jedynie wtedy, gdy trenują indywidualnie, na świeżym powietrzu i bez kontaktu z innymi osobami.

We wszystkich regionach tylko osoby z niewydolnością oddechową oraz osoby niepełnosprawne nie muszą zakładać maseczek. W miejscach odwiedzanych przez turystów regiony zazwyczaj wprowadzają obowiązek zakładania masek przy wejściu na plażę i na samej plaży oraz ograniczają liczbę osób, które mogą wejść na kąpielisko.

Koronawirus w Hiszpanii - gdzie notuje się najwięcej zakażeń?

  • Madryt - 73 026 przypadków, 8 446 ofiar śmiertelnych,
  • Katalonia - 67 217 przypadków, 5 678 ofiar śmiertelnych,
  • Kastylia i Leon - 19 870 przypadków, 2 793 ofiary śmiertelne,
  • Kastylia-La Mancha - 18 431 przypadków, 3 034 ofiary śmiertelne,
  • Kraj Basków - 14 177 przypadków, 1 563 ofiary śmiertelne,
  • Andaluzja - 13 731 przypadków, 1 435 ofiar śmiertelnych,
  • Walencja - 11 933 przypadki, 1 432 ofiary śmiertelne.

W pozostałych regionach liczba zakażeń nie przekracza 10 tysięcy.

Wi璚ej o: