Blisko 100 zakażeń wśród żołnierzy, którzy wrócili z Afganistanu. Większość nie ma objawów

U 99 żołnierzy, którzy wrócili z misji w Afganistanie, stwierdzono zakażenie koronawirusem - podaje tvn24.pl. Żołnierze przebywają w trzech izolatoriach, czterech z nich trafiło do szpitala.

- W trakcie ostatniej rotacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego z Afganistanu do kraju stwierdzono 99 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w rozmowie z tvn24.pl ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Większość zakażonych nie ma objawów. Żołnierze trafili na kwarantannę do trzech izolatoriów. Cztery osoby trafiły do szpitala. 

Pułkownik podkreślił również, że we wszystkich jednostkach Wojska Polskiego wdrożono procedury zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Koronawirus w Polsce i na świecie

592 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 13 milionów 900 tysięcy zakażeń - takie dane dotyczące pandemii podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Wyleczyć udało się ponad 8 milionów osób.

Oczy świata zwrócone są przede wszystkim na Stany Zjednoczone, gdzie po niedawnej poprawie od kilku tygodni znów lawinowo rosną nowe zachorowania. Poprzedniej doby koronawirusem zakaziło się 77 tysięcy osób, a łączna liczba infekcji to ponad 3 miliony 700 tysięcy osób. Również, gdy chodzi o liczbę zmarłych, najwięcej jest ich w USA - 141 tysięcy.

Nieznacznie poprawia się sytuacja w Brazylii, gdzie liczba ofiar to 77 tysięcy. - Wzrost liczby zachorowań nie jest już wykładniczy, a krzywa się wypłaszcza. Niemniej, wciąż przybywa chorych i zmarłych i nie ma żadnej pewności, że sytuacja się po prostu uspokoi - mówi Mike Ryan z WHO.

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek przed południem, że w ciągu doby testy laboratoryjne potwierdziły 353 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 8 kolejnych osób, a 577 wyzdrowiało. Aktualnie aktywnych infekcji jest w naszym kraju 8 290. Łącznie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 39 407 zakażeń, 1 612  chorych zmarło, a 29 505 wyzdrowiało.

Więcej o: