Rząd planuje znieść kolejne obostrzenia. Mniejszy dystans społeczny i więcej osób w obiektach sportowych

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który łagodzi restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Przewiduje on m.in. zmniejszenie dystansu społecznego z 2 do 1,5 metra czy zniesienie obowiązku naprzemiennego siadania w kinie.

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które przytacza m.in. TVN24, zmniejsza obostrzenia wprowadzone w Polsce z powodu epidemii koronawirusa. Projekt zakłada zmniejszenie dystansu społecznego z 2 metrów do 1,5 metra. Jednocześnie nadal trzeba będzie pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Rozporządzenie wejdzie w życie we wtorek

Na stadionach piłkarskich i żużlowych oraz w obiektach sportowych podwyższony zostanie limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla kibiców. Z kolei w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 300 osób (nie wlicza się w to osób obsługujących wydarzenie). Zniesione zostaną również limity osób na basenach i w aquaparkach.

Rozporządzenie przewiduje także zniesienie obowiązku naprzemiennego zajmowania miejsc m.in. w kinach czy klubach muzycznych.

Z obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej zwolnieni zostaną cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP. Wznowione zostaną programy rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozporządzenie Rady Ministrów wejdzie w życie 21 lipca, poza niektórymi przepisami, które zaczną obowiązywać od 4 sierpnia.

Zobacz wideo Zbigniew Girzyński komentuje słowa premiera na temat „odwrotu koronawirusa”
Więcej o: