Barcelona ogłasza częściowy lockdown z powodu wzrostu zakażeń. "Zakupy tylko przez internet"

W Barcelonie ponownie wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się i przywrócono niektóre restrykcje w związku z nagłym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Organiczenia na razie mają charakter "dobrowolnego lockdownu". - Trzeba działać szybko i zdecydowanie, aby nie znaleźć się w takiej samej sytuacji jak w marcu - mówią przedstawiciele lokalnych władz.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano aż 1361 nowych przypadków koronawirusa - to najwyższy dobowy wzrost od kwietnia. Lokalne władze zdecydowały o wprowadzeniu ponownych obostrzeń w Barcelonie, gdzie zakażeń było najwięcej. Główny epidemiolog Fernando Simon przekazał z kolei, że w 70 procentach przypadków pacjenci przechodzą SARS-CoV-2 bezobjawowo.

Zobacz wideo Czy pandemia koronawirusa to już historia dla branży bukmacherskiej?

Barcelona wprowadza ponowne restrykcje. "Musimy działać szybko i zdecydowanie"

Jak podaje BBC, władze regionalne przekazały, że mieszkańcy powinni wychodzić z domów tylko wtedy, gdy to jest absolutnie konieczne". Jak wskazano, są oni również zachęcani do tego, by w miarę możliwości "robili zakupy tylko przez internet". Rozważane jest zamknięcie klubów nocnych i obiektów sportowych na najbliższe dwa tygodnie. Liczba osób, które będą mogły przebywać w sklepach, restauracjach i kościołach, zostanie ponownie zmniejszona.

Rzeczniczka rządu regionalnego Meritxell Budo stwierdziła, że tylko dzięki dostosowaniu się do zasad społecznej izolacji będzie można uniknąć bardziej rygorystycznych środków, przewidujących całkowite zamknięcie.

Prosimy obywateli, aby nie wychodzili z domu, chyba że jest to absolutnie konieczne. Wzywamy, żeby w ten weekend nie podróżowali
Musimy zrobić krok w tył, aby uniknąć powrotu w nadchodzących tygodniach do całkowitego zamknięcia 

- powiedziała. - Trzeba działać szybko i zdecydowanie, aby nie znaleźć się w takiej samej sytuacji jak w marcu - dodała.

Kiedy epidemia po raz pierwszy uderzyła w Hiszpanię, rząd premiera Pedro Sancheza ogłosił 14 marca stan wyjątkowy - wprowadzono restrykcje, które zostały zniesione po ponad dwóch miesiącach.

Więcej o: