Koronawirus na koloniach w Małopolsce. Chodzi o obozy w Rabce Zdroju i Poroninie

Sanepid w Małopolsce potwierdził pierwsze zakażania u uczestników i opiekunek obozu artystycznego, który zorganizowany był w Rabce Zdroju. Kolejny przypadek COVID-19 wykryto u jednego z pracowników kolonii w Poroninie.
Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Jak podaje RMF FM, u czterech opiekunek i dwóch uczestniczek obozu artystycznego w Rabce Zdroju zdiagnozowane zostało zakażenie koronawirusem. W sumie na kwarantannę skierowanych zostało 12 osób, które również zostaną poddane badaniom. Do 15 lipca zakażenie z tego ogniska potwierdzono łącznie u ośmiu osób (dodatkowo u dwóch osób z kontaktu z zakażonym, do którego doszło w środowisku domowym).

Koronawirus w Małopolsce. Zakażenia na koloniach w Rabce Zdroju i Poroninie

Zakażeni wrócili już z kolonii do swoich miejsc zamieszkania. Sanepid w Nowym Targu nadal poszukuje jednak osób, które mogły mieć kontakt z uczestnikami obozu podczas koncertu finałowego Ogólnopolskich Obozów Artystycznych. Wydarzenie to odbyło się w niedziele 5 lipca w Rabce Zdroju.

Dodatkowo koronawirusa zdiagnozowano u osoby z personelu kolonii w Poroninie i Murzasichlu na Podhalu. W związku z tym w czwartek pobrano wymazy od 84 uczestników obozu. 80 testów dało wynik negatywny, a cztery testy są jeszcze badane.

Największe ogniska koronawirusa w Małopolsce dotyczą wesel w rejonach Nowego Sącza. Najwięcej chorych jest po uroczystości, która odbyła się w Nawojowej - z tego ogniska zakażonych zostało 151 osób, a kwarantanną objęte zostały 983 osoby. Po weselu w miejscowości Podegrodzie zakażonych zostało 20 osób, a po uroczystości w Suchej Beskidzkiej - 16 osób.

Rośnie też liczba osób zakażonych koronawirusem po pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki, w którym uczestniczyło kilkaset osób. Sanepid na razie potwierdził COVID-19 u 40 osób, które brały udział w uroczystościach pogrzebowych. 460 osób zostało poddanych kwarantannie.

Więcej o: