Koronawirus w Ameryce Łacińskiej. 150 tysięcy ofiar od początku epidemii. Więcej jest tylko w Europie

W środę liczba ofiar śmiertelnych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przekroczyła 150 tysięcy (licząc od początku pandemii). Jest to wynik wyższy od łącznej liczby ofiar w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Zobacz wideo Rekordy zakażeń, prezydent na wojnie z sądami. Brazylia ma problem nie tylko z koronawirusem [OKO NA ŚWIAT]

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Ameryce Łacińskiej i w regionie Karaibów do środy 17 lipca odnotowano łącznie aż 3 540 060 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar dla tego obszaru wynosi obecnie 151 022 osoby. Tym samym region ustępuje tylko Europie, w której z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 202 505 osób.

Ponad 151 tysięcy ofiar koronawirusa w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

Jak podaje AFP, prawie połowa zgonów w tym regionie odnotowana została w Brazylii. Kraj ten jest też drugim po Stanach Zjednoczonych państwem najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa. Dane uniwersytetu dla "Ameryki Łacińskiej i Karaibów" obejmują następujące kraje: Brazylię, Peru, Chile, Meksyk, Kolumbię, Argentynę, Ekwador, Boliwię, Panamę, Dominikanę, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Wenezuelę, Kostarykę, Haiti, Paragwaj, Nikaraguę, Kubę, Urugwaj i Jamajkę.

W pierwszej dziesiątce krajów z największą liczbą przypadków zakażeń znajdują się cztery kraje z tego regionu. Są to (dane z czwartku 16 lipca):

  • Brazylia - 1 966 748 przypadków, 75 366 ofiar śmiertelnych
  • Peru - 337 751 przypadków, 12 417 ofiar śmiertelnych,
  • Chile - 321 205 przypadków, 7 186 ofiar śmiertelnych
  • Meksyk - 317 635 przypadków, 36 906 ofiar śmiertelnych.

Pan American Health Organisation (PAHO) szacuje, że około połowy wszystkich przypadków koronawirusa wykrywanych dziennie na świecie pochodzi obecnie z obu Ameryk. Według organizacji problem z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa wynika z połączenia braku dostępu opieki zdrowotnej i ubóstwa. Urzędnicy ONZ stwierdzili w zeszłym tygodniu, że Ameryka Łacińska może w całości zostać uznana za nowe ognisko koronawirusa.

Co więcej, jak podaje "Times", Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów stwierdziła w środę, że produkt krajowy brutto na mieszkańca w regionie prawdopodobnie spadnie z powodu koronawirusa o 9,9 proc. w 2020 r., co byłoby największym spadkiem od 100 lat.

Więcej o: