Wielka Brytania. Lekarze: Powikłania po koronawirusie mogą powodować psychozy i udar mózgu

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki badań, które przedstawiają powikłania, jakie może w organizmach pacjentów wywołać SARS-CoV-2. Według ich ustaleń wirus ma możliwość przeniknięcia do systemu nerwowego człowieka, w wyniku czego dochodzić może m.in. do przejściowej utraty węchu, psychozy czy udaru mózgu.

Jak informuje "Deutsche Welle", do tej pory lista najczęstszych powikłań neurologicznych, pojawiających się po zakażeniu koronawirusem, była dość krótka. Pacjenci skarżyli się między innymi na dezorientację, stany i zaburzenia lękowe czy bezsenność, które pojawiały się po potwierdzeniu COVID-19.

Koronawirus, cukrzyca i udar mózgu 

Na łamach "New England Journal of Medicine" opublikowany został ostatnio raport z badania dotyczącego groźnych powikłań po infekcji SARS-CoV-2. Z jego treści wynika, że zakażenie koronawirusem może nie tylko doprowadzić do poważnych schorzeń u osób cierpiących na cukrzycę typu 2, ale też prowadzić do rozwoju cukrzycy u osób, które dotychczas były zdrowe.

Wirus SARS-CoV-2 może być ponadto przyczyną udarów mózgu, będących następstwem zakłóceń w dopływie krwi. Dodatkowo niektóre powikłania mogą utrzymywać się także po wyleczeniu pacjenta z choroby.

82 proc. zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii zgłaszała zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne

Od początku pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii, lekarze otrzymali wytyczne, zgodnie z którymi zobligowani byli do notowania nietypowych objawów COVID-19. Trafiały one następnie na platformę CoroNerve.com. Powodem takiej decyzji była chęć wyszczególnienia wszystkich potencjalnych schorzeń psychicznych oraz zakłóceń pracy mózgu, które mogą mieć związek z zakażeniem koronawirusem. 

Przesyłane dane pozwoliły sporządzić raport, z którego wynika, że blisko 82 proc. chorych osób zgłosiła zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne. 44 proc. chorych na COVID-19 przeżyło udar mózgu, zaś 31 proc. wykazywało zmiany w stanie psychicznym.

Łącznie 49 proc. wszystkich pacjentów w wieku poniżej 60 lat zostało dotkniętych chorobami neuropsychiatrycznymi. Lekarze i naukowcy zastrzegli jednak, że uzyskane przez nich wyniki nie dają pełnego obrazu w ocenie związku tych chorób z COVID-19. Mimo to placówki medyczne ostrzegane są, żeby podczas badań pacjentów z ostrymi zaburzeniami neurologicznymi lub psychicznymi wzięli pod uwagę, że mogą być one skutkiem zarażenia się wirusem. Badania będą jeszcze kontynuowane. 

Dodatkowo z badań naukowców z University College London wynika, że u niektórych pacjentów powikłania neurologiczne były pierwszym i najpoważniejszym objawem zakażenia koronawirusem, nie licząc objawów układu oddechowego. Badanie objęło kilkudziesięciu chorych na COVID-19.  

Zobacz wideo Czy pandemia koronawirusa to już historia dla branży bukmacherskiej?
Więcej o: