Mniszków. Problemy z organizacją II tury wyborów prezydenckich. Koronawirus w gminnym urzędzie

II tura wyborów prezydenckich 2020 w powiecie opoczyńskim w województwie łódzkim może się nie odbyć. Wszystko za sprawą wykrycia ogniska zakażeń koronawirusem w Urzędzie Gminy w Mniszkowie. To już kolejne ognisko, jakie wykryto na terenie tego powiatu.

Wątpliwości co do organizacji II tury wyborów prezydenckich pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy to u jednego z urzędników wyborczych potwierdzono zakażenie. Co gorsza, miał on kontakt z wieloma innymi osobami, które zajmują się organizacją  głosowania.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie przeprowadziła szereg testów na tych osobach, których wyniki pojawiły się w poniedziałek. Okazało się, że wśród nich jest kilka nowych zakażeń.

Bezpośrednią konsekwencją takiego komunikatu jest znaczące ograniczenie działania Urzędu Gminy w Mniszkowie. 6 lipca interesanci byli przyjmowani tylko w pilnych przypadkach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. 7 lipca z kolei urząd został całkowicie zamknięty. Wykonywano wówczas dezynfekcję i ozonowanie pomieszczeń.

Wybory 2020. II tura wyborów w gminie Mniszków zagrożona

Starosta opoczyński Marcin Baranowski powiedział, że lokalne władze robią wszystko, aby niedzielna II tura wyborów mogła dojść do skutku. - Członkowie komisji wyborczych, którzy mają wyniki negatywne, będą mogli przeprowadzić wybory. Staramy się, by na wszelki wypadek, mieli zrobione badania jeszcze raz, pod koniec tygodnia - cytuje jego wypowiedź portal www.opoczno.naszemiasto.pl.

Na dzień 7 lipca w powiecie opoczyńskim odnotowano łącznie 457 zakażeń koronawirusem. 11 spośród 12 najnowszych przypadków pochodzi z gminy Mniszków. Aktywnych zakażeń jest z kolei 114, natomiast pozostałe osoby to ozdrowieńcy. Dodatkowo na terenie powiatu zanotowano 28 zgonów.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w czterech obwodowych komisjach wyborczych na terenie gminy Mniszków głosowało łącznie ok. 2,5 tys. mieszkańców. Daje to frekwencję na poziomie 66,42 proc.

Zobacz wideo Prof. Rafał Chwedoruk gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (9.07)
Więcej o: