Koronawirus w Polsce: 262 nowych zakażeń, najwięcej na Śląsku i Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 262 osobach zakażonych koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków wykryto w województwach śląskim i mazowieckim.
Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów

W czwartek 9 lipca liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła o 262 do 36 951 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych dziewięciu osobach zmarłych. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrasta do 1551. Do tej pory z COVID-19 wyleczono 25 477 osób. Na kwarantannie przebywa niemal 86 tysięcy Polaków.

Ministerstwo Zdrowia: Z powodu COVID-19 zmarło już 1551 Polaków

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: śląskiego (84), mazowieckiego (50), małopolskiego (35), wielkopolskiego (28), łódzkiego (22), podkarpackiego (7), podlaskiego (6), opolskiego (6), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5), lubelskiego (4), lubuskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem. Są to mieszkańcy (wiek-płeć): Zgierza (80-M, 92-K), Kędzierzyna-Koźla (78-K, 84-M), Gliwic (72-K), Raciborza (76-K), Warszawy (91-M, 72-M) i Krakowa (87-M). "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - napisał resort zdrowia. 

Jak w każde wakacje Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odczuwają braki w stanach magazynowych. W tym roku sytuacja jest trudniejsza ze względu na epidemię koronawirusa. Stacje krwiodawstwa apelują do dawców krwi i wszystkich osób zdrowych, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów oraz nie miały kontaktu z osobą zakażoną lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi. Krew oddawać mogą także osoby, które zostały wyleczone z COVID-19. Ich osocze potrzebne jest do leczenia pacjentów, którzy ciężko przechodzą zakażenie SARS-CoV-2. W Radomiu i Szczecinie pilnie potrzebna jest krew wszystkich grup. Informacje na temat zapasów krwi można sprawdzać na stronie krew.info.

Więcej o: