Naukowcy piszą list do WHO: Powiedzcie ludziom, jak przenosi się koronawirus

239 naukowców z całego świata napisało list otwarty do Światowej Organizacji Zdrowia. Dowodzą w nim, że koronawirus może unosić się w powietrzu, a agencje zdrowia powinny poinformować o tym obywateli.

List otwarty do WHO ma się ukazać w poniedziałek 6 lipca na łamach  czasopisma "Clinical Infectious Diseases" wydawanego przez Oxford University Press. Z relacji CNN wynika, że naukowcy domagają się w nim, aby agencje zdrowia informowały ludzi o sposobie, w jaki przenosi się koronawirus, w bardziej bezpośredni sposób.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Naukowcy piszą do WHO. "Mamy nadzieję, że uzna ważną rolę aerozoli"

- To nie jest tajemnica, ale agencje wydają się bać mówić o powietrznej naturze wirusa. Wydaje się, że mówienie o transmisji w powietrzu jest w jakiś sposób problematyczne. Mamy nadzieję, że WHO zabierze głos i będzie gotowe uznać ważną rolę aerozoli [w roznoszeniu koronawirusa - red.], niezależnie od tego, czy nazwą to transmisją aerozolową, czy nie - w rozmowie z CNN powiedział prof Donald Milton z University of Maryland.

Milton bada sposób, w jaki wirusy przenoszą się w powietrzu i jest jednym z dwójki głównych autorów listu otwartego do WHO. Drugim z nich jest profesorka inżynierii środowiska Lidia Morawska związana z Queensland University of Technology w Brisbane w Australii. Ich badania nad sposobem przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w powietrzu trwają od lutego.