Szumowski o możliwym wzroście zachorowań na COVID jesienią. "Czeka nas powrót do rozsądku"

- Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku. Będziemy chorowali na grypę, chodzili do szpitala, a część z tych zachorowań będą stanowiły zachorowania na COVID - stwierdził w Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił jednocześnie, że szpitale będą wyposażone w szybkie testy antygenowe. Szefa resortu zdrowia zapytano też o to, czy na kampanijnych wiecach, organizowanych w czasie epidemii, udaje się zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

W niedzielę odnotowano w Polsce 231 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Podczas spotkań z wyborcami premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że epidemia jest "w odwrocie", a 12 lipca można bez obaw udać się do lokali wyborczych. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał na antenie Polsat News, że choć liczba zachorowań rzeczywiście maleje, to wciąż należy pamiętać o zachowaniu "pokory i ostrożności". 

- Początek kampanii wyborczej był inny. Były pewne obawy. Teraz ta obawa przed epidemią zniknęła. Nie widać jej u osób przychodzących na wiece wyborcze. Nie widać jej zresztą również w sklepach czy na ulicach - powiedział szef resortu zdrowia. 

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

- Zawsze apeluję, by na wiecu zachować dystans. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe. Jeśli mówimy o braku maseczek, to jest to już ryzyko osób, które przychodzą na spotkania. A szkoda, bo jeśli zachorują, to nie będą mogły zagłosować w taki sposób, jaki chcą - dodał Szumowski

Szumowski stwierdził też, że na spotkania z kandydatami powinno przychodzić "teoretycznie do 150 osób", jednak zwykle są to imprezy o charakterze otwartym, więc trudno w tym przypadku wprowadzić ścisłe ograniczenia. Zapowiedział też, że rząd pracuje nad zniesieniem obostrzeń dotyczących imprez masowych. 

Szumowski: Jesienią może nastąpić wzrost zachorowań. Przygotowujemy się

Minister zdrowia mówił też o tym, co w kontekście epidemii może nas czekać już za dwa, trzy miesiące. - Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku. Możemy oczywiście mieć wtedy do czynienia ze wzrostem zachorowań. Będziemy chorowali na grypę, chodzili do szpitala, a część z tego będzie stanowił COVID-19. Jednak mamy wiedzę i testy. Dla osób objawowych, które będą przebywać na SOR-ach, przygotowaliśmy testy antygenowe, które dają wynik już po 15 minutach. Przygotowujemy się - zapewnił Szumowski w Polsat News. 

- Prof. Andrzej Horban, który jest krajowym konsulatem chorób zakaźnych, powiedział niedawno, że tak naprawdę epidemia jest tylko w kilku miejscach, właściwie w trzech województwach Polsce - mówił Szumowski, dodając, że chodzi tu o województwa: śląskie, mazowieckie i łódzkie. 

Więcej o: