USA. Rekord dziennego przyrostu zakażeń. Tylko w czwartek przybyło ponad 55 tys. chorych

W Stanach Zjednoczonych padł rekord dziennego przyrostu zakażeń. W czwartek 2 lipca koronawirusa wykryto u 55 274 osób. Dramatyczny przyrost chorujących sprawił, że gubernator Teksasu nakazał noszenie maseczek w miejscach publicznych.

Na początku czerwca wydawało się, że liczba nowych zakażeń w USA spada poniżej 20 tys. dziennie. Jednak od początku lipca można zaobserwować jej dramatycznym wzrost. Bariera 50 tys. nowych zachorowań została przekroczona w środę, a w czwartek osiągnęła rekordową liczbę - 55 274 osób.

USA. Liczba nowych zachorowań na koronawirusa stale wzrasta

Nowym epicentrum koronawirusa w USA stało się południe kraju. Sytuacja wygląda najgorzej w Arizonie oraz Teksasie, gdzie w czwartek zanotowano 8 tys. nowych przypadków zachorowań. Liczba nowych przypadków wzrosła w 37 z 50 amerykańskich stanów.

Jak podaje Reuters, w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Kalifornii liczba nowych przypadków wzrosła o 36 proc., a hospitalizacji o 56 proc. Na Florydzie zanotowano 10 tys. nowych przypadków zachorowań w ciągu dnia. Dotychczas żadne z europejskich państw nie miało tak dużego dziennego przyrostu zakażeń.

Nowa sytuacja zmusiła gubernatora Teksasu, Grega Abbota, do wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Polityk długo wzbraniał się przed podjęciem takiej decyzji. Według niego nakaz noszenia maseczek mógł być traktowany jako ingerencja w wolność obywateli.

USA. W weekend Amerykanie będą świętować Dzień Niepodległości

Nagły przyrost zachorowań na COVID-19 rozpoczął się na parę dni przed najważniejszym amerykańskim świętem. 4 lipca w USA obchodzony jest Dzień Niepodległości. Mieszkańcy Ameryki biorą wówczas udział w licznych paradach oraz pokazach fajerwerków. Służby epidemiologiczne apelują jednak, aby w tym roku święta spędzić w domu.

Przyrost zachorowań spowodował, że władze samorządowe rezygnują z luzowania obostrzeń wprowadzonych na początku epidemii. Rezygnują również z organizacji imprez masowych w Dniu Niepodległości.

Dotychczas w USA wykryto 2 837 189 przypadków zachorowań na CoViD-19. Zmarło 131 485 osób, co stanowi jedną czwartą zgonów z powodu koronawirusa na świecie.

Zobacz wideo Tak Donald Trump i Biały Dom podsumował wizytę polskiego prezydenta
Więcej o: