Kim Dzong Un pojawił się publicznie. Brak potwierdzonych przypadków koronawirusa nazwał "olśniewającym sukcesem"

Po około miesięcznej przerwie Kim Dzong Un pojawił się przed szerszą publicznością i skrytykował działania, jakie partyjne kierownictwo wykonuje w związku z koronawirusem. Przywódcy Korei Północnej nie podoba się sposób, w jaki zarządza się kryzysem, mimo że oficjalnie koronawirusa w kraju nie ma.

Tak długa nieobecność Kim Dzong Una w przestrzeni publicznej spowodowała, że ponownie zaczęły się pojawiać spekulacje na temat jego stanu zdrowia. Mówi się, że przywódca Korei Północnej podjął decyzję o izolacji z myślą o uniknięciu zakażenia koronawirusem.

Kim Dzong Un ostrzega partyjne kierownictwo. Podaje sytuację w sąsiadujących krajach

Kim Dzong Un wziął udział w posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Partii Pracujących Korei. Przywódca odniósł się przede wszystkim do działań, jakie kraj podejmuje w związku z ochroną Korei Północnej przed skutkami koronawirusa - informuje północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.

Kim zwrócił się do partyjnego kierownictwa, by przedwcześnie nie osiadać na laurach z powodu przeprowadzonej kampanii dotyczącej ochrony kraju. Swoje słowa przywódca poparł przykładem sytuacji w trzech sąsiadujących krajach - Korei Południowej, Rosji i Chinach, gdzie pojawiły się duże ogniska wirusa.

Agencja KCNA informuje, że przywódca Korei Północnej "ostrzegał, że zbyt szybkie złagodzenie obostrzeń doprowadzi do niewyobrażalnego i nieodwracalnego kryzysu". Z drugiej strony wypowiedział się o "olśniewającym sukcesie" w postaci faktu, że koronawirus oficjalnie nie dotarł jeszcze do Korei Północnej.

Telewizja BBC z kolei cytuje wypowiedź Dzong Una z jego przemowy w biurze politycznym. Mówił on, że "kraj zapobiegł inwazji złośliwego wirusa i utrzymał stabilną sytuację". Korea Północna sześć miesięcy temu zamknęła swoje granice i choć przywódca kraju twierdzi, że "nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia", analitycy twierdzą, że jest to mało prawdopodobne.

Rzadkie wystąpienia Kim Dzong Una. Kolejne spekulacje na temat jego stanu zdrowia

Specjalizujący się w informacjach z Korei Północnej serwis "NK News" przypomina, że wystąpienie Kim Dzong Una było jego pierwszym od 8 czerwca. Wcześniej, w okresie od kwietnia do czerwca, przywódca pojawił się publicznie siedem razy. W poprzednich latach średnia liczba jego wystąpień wynosiła 46.

Zdjęcia zrobione Kimowi przy okazji przecięcia wstęgi podczas ceremonii otwarcia fabryki nawozów zakończyły wcześniejsze pogłoski o jego słabym stanie zdrowia. Mimo to, ogólna niska częstotliwość występowania przywódcy Korei Północnej w ciągu ostatnich trzech miesięcy rodzi pytania o to, co dzieje się w tym kraju. - Myślę, że prawdopodobnie jest chory i prawdopodobnie się leczy - powiedział Fiodor Terticki, profesor Uniwersytetu Kookmin i współpracownik "NK News".

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie” Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?