Ministerstwo Zdrowia: 371 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba przypadków w całej Polsce przekroczyła 35 tysięcy

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na temat nowych zakażeń i liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa. Najwięcej nowych przypadków zdiagnozowano w województwach śląskim i łódzkim.
Zobacz wideo Sośnierz ocenia decyzje rządu ws. odmrażania gospodarki

Ostatnie testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 371 osób. W Polsce na COVID-19 zachorowało już 35 146 osób. W czwartek 2 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 15 pacjentach, którzy zmarli z powodu koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych wzrasta tym samym do 1492. Za wyleczonych uznaje się 22 209 Polaków.

Koronawirus w Polsce. Nie żyje kolejnych 15 osób zakażonych SARS-CoV-2

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: śląskiego (148), łódzkiego (52), mazowieckiego (45), małopolskiego (29), wielkopolskiego (28), podkarpackiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), pomorskiego (10), opolskiego (7), świętokrzyskiego (7), dolnośląskiego (6), lubelskiego (6), podlaskiego (6) i kujawsko-pomorskiego (2). 

"Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 67-M, 75-K, 72-K, 65-K Zgierz, 53-K Tychy, 87-M Cieszyn, 76-M Poznań, 75-K Łańcut, 78-M, 59-M, 63-M, 50-M, 60-M, 75-M Wrocław, 84-K Starachowice (mieszkanka woj. łódzkiego). Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - napisano w komunikacie resortu zdrowia. 

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego została opublikowana w środę i wchodzi w życie już od czwartku 2 lipca. Ze względu na pilny charakter projekt nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych. Nowe przepisy ustalają, że po wprowadzeniu do systemu ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa,  kwarantanna pacjenta potrwa nie dłużej niż kolejne 24 godziny. Kwarantanna nie może się skończyć jednak wcześniej, niż siódmego dnia po narażeniu na zakażenie koronawirusem. Okres obowiązkowej kwarantanny ulega zakończeniu po 14 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności.