Koronawirus na świecie nie odpuszcza. Niektóre kraje przywracają restrykcje lub je wydłużają

Ostatnie dni pokazują, że epidemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła. Co więcej, w niektórych krajach wysoka liczba stwierdzonych zakażeń sprowokowała dyskusję na temat przywrócenia ograniczeń, które zostały zdjęte lub ich wydłużania. Na całym świecie potwierdzono już zakażenie u ponad 10 mln osób.

Liczba stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wynosi na świecie już ponad 10,1 mln. Dotychczas zmarło ponad 500 tys. osób chorych na COVID-19. Jak wynika z danych Johns Hopkins University, tylko w niedzielę odnotowano ponad 166 tys. nowych zakażeń, w sobotę 178 tys., a w piątek - 191,7 tys. Dla porównania - dzienna liczba nowych przypadków do połowy maja nie przekraczała 100 tys.

Koronawirus. Co czwarty zakażony na świecie to Amerykanin

Najwięcej zakażeń - ponad 2,5 mln - odnotowano dotychczas w Stanach Zjednoczonych. Epidemia w tym kraju nie wygasła, wręcz przeciwnie - w piątek padł rekord nowych zakażeń (ponad 44,7 tys.). W sobotę było to 43,5 tys., a w niedzielę 40,6 tys.

Jak podaje CNN, niektóre ze stanów zdecydowały się na częściowe przywrócenie niektórych restrykcji, postanowiono także opóźnić planowane wcześniej poluzowywanie ograniczeń. Przykładowo, w Teksasie i  części Kalifornii nakazano zamknięcie barów. Podobne zasady wprowadzono na Florydzie, gdzie również ograniczono mieszkańcom dostęp do plaż.

Eksperci apelują do Amerykanów o zachowywanie społecznego dystansu i zakładanie masek. W związku z sytuacją epidemiczną w kraju główny kontrkandydat Donalda Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich - Joe Biden - zrezygnował z niektórych wyborczych spotkań.

Zobacz wideo Od 6 czerwca można organizować wesela, ale obowiązują pewne obostrzenia

Koronawirus. Sytuacja na świecie

O wiele wyższe niż wcześniej wzrosty zakażeń odnotowywane są m.in. w Indiach (w niedzielę ok. 19,5 tys.). Średnio ok. 30-40 tys. nowych zakażeń przybywa co dzień w Brazylii. W Iranie wprowadzono obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych po tym, jak kilka dni temu zmarły 144 zakażone osoby.

W Sudanie w piątek odnotowano niemal 300 przypadków (łącznie ponad 9,2 tys.). W efekcie zdecydowano o przedłużeniu lockdownu w prowincji Chartum do 7 lipca. Lotnisko w Chartumie pozostaje zamknięte do 12 lipca - informuje Reuters.

Z kolei Australia w ciągu ostatniej doby odnotowała 85 nowych zakażeń, co, choć wydaje się niewielką liczbą, stanowi największy dzienny przyrost od 11 kwietnia - podaje Reuters. Jeden z najbardziej zaludnionych australijskich stanów - Wiktoria - rozważa przywrócenie restrykcji związanych ze zwiększaniem społecznego dystansu.

Stabilizuje się sytuacja w Wielkiej Brytanii, choć dzienna liczba zakażeń wciąż oscyluje w okolicach tysiąca. 4 lipca ma dojść do poluzowania restrykcji, a puby, restauracje, hotele i zakłady fryzjerskie zostaną otwarte. Ograniczenia mogą jednak obowiązywać o dwa tygodnie dłużej w mieście Leicester. Jak podaje BBC, tam stwierdzono łącznie blisko 3 tys. zakażeń, z czego ok. jedną trzecią ciągu kilkunastu czerwcowych dni.

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że w ciągu doby potwierdzonych zostało w Polsce 247 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 6 osób, które chorowały na COVID-19, a 349 osób wyzdrowiało.

Łącznie w Polsce testy laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 34 154 osób. Zmarło 1 444 chorych na COVID-19, a 20 897 zakażonych wyzdrowiało.

Więcej o: