Wielka Brytania. Rośnie liczba zakażonych w Leicester. Rząd rozważa zamknięcie miasta

W niektórych rejonach Wielkiej Brytanii mogą powrócić obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdza, że Leicester, miasto, które w ostatnim czasie zanotowało znaczący wzrost przypadków zakażenia koronawirusem, może zostać zamknięte.

Przed 348 tys. mieszkańcami Leicester, niewielkiego miasta położonego niedaleko Birmingham (w środkowej Anglii), trudne czasy. Niewykluczone, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń, zostanie ono objęte blokadą.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Leicester może zostać zamknięte

Sytuacja w Leicester jest obserwowana przez brytyjski rząd od dawna. W ciągu pierwszych dwóch tygodni czerwca, w mieście wykryto 658 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie od momentu wybuchu epidemii, w Leicester odnotowano 2 500 przypadków zakażeń. 

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych, potwierdziła w rozmowie z BBC, że rząd rzeczywiście rozważa wprowadzenie tak surowych restrykcji. Wiadomo również, że Matt Hancock, minister zdrowia, prowadzi analizy prawne dotyczące wprowadzenia zamknięcia miasta. - Zachęcamy mieszkańców Leicester do kontynuowania praktykowania dystansu społecznego, mycia rąk oraz do przeprowadzenia testu na obecność wirusa zaraz po pojawieniu się pierwszych symptomów. Postępowanie zgodnie z tymi praktykami prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa społeczności oraz ratowania życia - czytamy w apelu resortu zdrowia do mieszkańców Leicester.

Jakkolwiek brytyjski rząd potwierdza możliwość wprowadzenia zamknięcie miasta, nie precyzuje, na czym miałoby ono polegać - czy wprowadzony będzie zakaz opuszczania Leicester, czy tylko nakaz surowego przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

Mniejszości etniczne najbardziej zagrożone

Większość przypadków zakażenia koncentruje się we wschodniej części miasta, zamieszkanej głównie przez osoby wywodzące się z południowej Azji. Wiele badań pokazuje, że Azjaci, ale również inne mniejszości etniczne są nieproporcjonalnie bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

We wschodniej części Leicester zamknięto szkoły oraz supermarkety. Na miejsce wysłano również mobilne punkty dokonywania testów. Mieszkańcy miasta są zachęcani do przestrzegania wszelkich reguł reżimu sanitarnego.

Liczba nowych przypadków chorujących na CoViD-19 w Wielkiej Brytanii utrzymuje się od miesiąca na podobnym poziomie. Łącznie w Wielkiej Brytanii na koronawirusa zachorowało 311 tys. osób, zmarło 43 tys. osób.

Zobacz wideo Czyje głosy uda się przejąć Trzaskowskiemu w drugiej turze?
Więcej o: