Europejska Agencja Leków zarekomendowała lek na COVID-19. Remdesivir dopuszczony do obrotu

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku remdesivir w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Od początku maja jest on stosowany w USA w przypadku pacjentów, których stan jest bardzo poważny.

Jak przekazał portal "Euronews", remdesivir może być stosowany w leczeniu pacjentów, u których głównym objawem jest zapalenie płuc i wymagają tlenoterapii.

Lek dostępny dla osób powyżej 12. roku życia

EMA w specjalnym komunikacie oświadczyła, że remdesivir może być stosowany w leczeniu pacjentów w wieku powyżej 12 lat, u których objawy COVID-19 obejmują zapalenie płuc. Warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu pozwoliło Europejskiej Agencji Leków na zalecenie leku do wczesnego dostępu w nagłych przypadkach.

EMA oparła zalecenie na badaniu przeprowadzonym przez amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Wykazało ono, że pacjenci z ciężkimi objawami COVID-19 dochodzili do zdrowia średnio cztery dni szybciej, niż inne zakażone osoby.

Szybszy powrót do zdrowia chorych. Lek podawany jest dożylnie

Remdesivir jest dość eksperymentalną recepturą. Lek ten pierwotnie był opracowany dla pacjentów, którzy musieli mierzyć się z wirusem eboli i powikłaniami w postaci między innymi gorączki krwotocznej. Ostatecznie jednak nigdy nie został oficjalnie zatwierdzony w leczeniu tej choroby.

Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych twierdzi, że stosowanie remdesiviru przez chorych na COVID-19 zdecydowanie zwiększa ich szanse na szybszy powrót do zdrowia, a co najważniejsze, zmniejsza ryzyko śmierci. Lek podawany jest dożylnie jest 10 dni.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?
Więcej o: