Jak przekazał portal "Euronews", remdesivir może być stosowany w leczeniu pacjentów, u których głównym objawem jest zapalenie płuc i wymagają tlenoterapii.
EMA w specjalnym komunikacie oświadczyła, że remdesivir może być stosowany w leczeniu pacjentów w wieku powyżej 12 lat, u których objawy COVID-19 obejmują zapalenie płuc. Warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu pozwoliło Europejskiej Agencji Leków na zalecenie leku do wczesnego dostępu w nagłych przypadkach.
EMA oparła zalecenie na badaniu przeprowadzonym przez amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID). Wykazało ono, że pacjenci z ciężkimi objawami COVID-19 dochodzili do zdrowia średnio cztery dni szybciej, niż inne zakażone osoby.
Remdesivir jest dość eksperymentalną recepturą. Lek ten pierwotnie był opracowany dla pacjentów, którzy musieli mierzyć się z wirusem eboli i powikłaniami w postaci między innymi gorączki krwotocznej. Ostatecznie jednak nigdy nie został oficjalnie zatwierdzony w leczeniu tej choroby.
Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych twierdzi, że stosowanie remdesiviru przez chorych na COVID-19 zdecydowanie zwiększa ich szanse na szybszy powrót do zdrowia, a co najważniejsze, zmniejsza ryzyko śmierci. Lek podawany jest dożylnie jest 10 dni.