Donald Trump obiecuje szybki dostęp dla Polski do szczepionki na koronawirusa. Andrzej Duda chce pomóc

Podczas zorganizowanej w ramach wizyty Andrzeja Dudy w siedzibie Donalda Trumpa konferencji prezydent USA poinformował, że Polska uzyska "szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa", nad którą trwają intensywne prace.

W trakcie konferencji Duda zdradził ponadto, że w procedurze wynalezienia szczepionki będą również brać udział polscy naukowcy.

Polska będzie brać udział w opracowaniu szczepionki na koronawirusa. Trump: Myślę, że czeka nas piękna niespodzianka

Głowy obu państw podczas specjalnej konferencji prasowej zostały zapytane, czy Polska ma szansę na wzięcie udziału w opracowywaniu szczepionki na koronawirusa, a co za tym idzie - na uzyskanie szybszego dostępu do szczepionki. - Pracujemy bardzo mocno nad jednym i drugim, znajdujemy świetne odpowiedzi. Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka, szybciej niż mogliście się państwo spodziewać - poinformował Trump.

W dalszej części swojej wypowiedzi prezydent USA wyznał, jaką formę będzie miał udział Polski w opracowaniu szczepionki. - Polska będzie angażowana zarówno z punktu widzenia pomocy, jak i z punktu widzenia opieki nad Polakami, kiedy już będziemy mieli tę szczepionkę - dodał.

Zobacz wideo Tak wyglądało powitanie Andrzeja Dudy w Białym Domu

Duda chce uzyskać jak najszybszy dostęp do szczepionki

Poziom zaangażowania we współpracę w zakresie szczepionki ocenił także prezydent Andrzej Duda. - Polska zaangażowała się we współpracę i sojusznicze wspieranie - choćby w symbolicznym wymiarze - Stanów Zjednoczonych w walce z koronawirusem - mówił.

Duda oznajmił również, że głównym zamiarem współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi jest chęć uzyskania jak najszybszego dostępu do szczepionki. - W oczywisty sposób zakładam, że biorąc udział w pracach badawczych i tym samym będąc współtwórcami tych szczepionek, Polacy będą mogli liczyć na to, że będą one dostępne dla Polaków jak najwcześniej - dodał prezydent Polski.

Więcej o: