Wesele w Gibach źródłem zakażeń w kilku województwach. W zabawie uczestniczyło 60 osób

W powiecie sejneńskim (woj. podlaskie) potwierdzono czwarty przypadek zakażenia koronawirusem. Wszyscy zakażeni uczestniczyli w weselu zorganizowanym 6 czerwca w miejscowości Giby. W rozmowie z TVN24 sejneński sanepid potwierdził, że impreza jest źródłem zakażeń, które odnotowano w kilku innych województwach.

W poniedziałek sanepid w Sejnach (województwo podlaskie) poinformował o pierwszych trzech przypadkach zakażenia koronawirusem w powiecie sejneńskim. Jak podał portal sejny.net, do zakażeń doszło na weselu, które odbyło się 6 czerwca w miejscowości Giby.

Testy wykazały obecność wirusa u pracownika Starostwa Powiatowego w Sejnach, jego żony (radnej gminy Giby) oraz u pracownika Poradni Rehabilitacji Leczniczej SPZOZ przy ulicy Wojska Polskiego w Sejnach.Sanepid podjął decyzję o skierowani pracowników starostwa na kwarantannę. Od poniedziałku pozostaje ono zamknięte do odwołania. 

Sejny. Czwarty przypadek koronawirusa po weselu w Gibach. Zakażona może być nawet połowa uczestników

W poniedziałek liczba przypadków koronawirusa w powiecie zwiększyła się do czterech. W rozmowie z TVN24 Agnieszka Moroz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sejnach w Sejnach, poinformowała, że odnotowane w poniedziałek zakażenie również ma związek z weselem z Gibach. Dodała, że było ono też źródłem niektórych zakażeń potwierdzonych w Gdańsku, Toruniu, Ełku i Olsztynie.

Moroz nie wykluczyła, że koronawirusem mogła zakazić się nawet połowa z 60 osób uczestniczących w weselu, w tym obsługa. 

Zobacz wideo Sośnierz ocenia decyzje rządu ws. odmrażania gospodarki

To, że na imprezie przebywała osoba zakażona SARS-CoV-2 odkryto przypadkiem po kilkunastu dniach. Wtedy też zaczęto badać badać pierwszych weselników. - Uczestniczka wesela musiała wykonać badania profilaktyczne oraz test na koronawirusa. Nie miała żadnych objawów, jednak okazało się, że jest zakażona - mówi w rozmowie z TVN24 szefowa sanepidu w Sejnach. 

Wszyscy zakażeni z powiatu sejneńskiego przebywają w izolacji domowej, a ich stan jest dobry.

Więcej o: