Czy wybory 2020 będą bezpieczne? Łukasz Szumowski: Pewne ryzyko zawsze istnieje

Zapytany o bezpieczeństwo wyborców podczas nadchodzących wyborów prezydenckich, minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że "pewne ryzyko zawsze istnieje". Podkreślił jednocześnie, że prawdopodobieństwo spotkania osoby chorej na COVID-19 "jest teraz niezbyt duże".

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Czy wizyta w lokalu wyborczym będzie bezpieczna, skoro wciąż zmagamy się z epidemią koronawirusa? "Gazeta Polska Codziennie" zapytała o to ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Tak jak przy każdej aktywności społecznej w czasie epidemii, tak i przy wyborach pewne ryzyko zawsze istnieje. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie bezpiecznego dystansu, a w przypadku gdy jest to niemożliwe – noszenie maseczki. Po analizach widzimy jednak, że w większości powiatów w Polsce liczba osób zakażonych jest niewielka – to 50, 30, 20 mieszkańców na 10 tys. W związku z tym prawdopodobieństwo spotkania osoby chorej jest teraz niezbyt duże

- powiedział Łukasz Szumowski.

Zobacz wideo Sośnierz: Nie spodziewałem się, że będziemy się tak długo męczyli z wygaszaniem epidemii

W dwóch gminach wybory prezydenckie 2020 tylko korespondencyjnie

Przypomnijmy, że ze względu na wysoką zapadalność na koronawirusa w dwóch gminach minister zdrowia rekomendował Państwowej Komisji Wyborczej, aby wybory prezydenckie przeprowadzić tam wyłącznie drogą korespondencyjną. Mowa o gminach Baranów w województwie wielkopolskim i Marklowice w województwie śląskim, gdzie zapadalność na koronawirusa przekracza 100 na 10 tys. mieszkańców.

PKW zastosowała się do wspomnianych zaleceń Łukasza Szumowskiego. Przyjęła dwie uchwały, z których wynika, że wyborcy z gmin Baranów i Marklowice muszą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 24 czerwca (osoby podlegające obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych mają na to czas do 26 czerwca), a pakiety wyborcze otrzymają najpóźniej do 26 czerwca. Chęć głosowania listownego zgłasza się w urzędzie gminy. Można to zrobić ustnie, telefonicznie, w tym za pomocą SMS-a, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Więcej o: