Niemcy: rośnie współczynnik reprodukcji wirusa. Rekordowe dobowe dane WHO

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 537 nowych infekcji SARS-CoV-2, a trzy zakażone osoby zmarły - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Całkowita liczba wykrytych infekcji przekroczyła tym samym 190 tys.

W ciągu ostatniej doby nowych zakażeń było o 150 mniej niż dzień wcześniej, jednak to wciąż więcej niż średnia z ubiegłego tygodnia.

Koronawirus w Niemczech. Wzrasta współczynnik reprodukcji wirusa

W niedzielę Instytut im. Roberta Kocha poinformował, że na skutek nowych ognisk epidemii w Niemczech, czterodniowy współczynnik reprodukcji wirusa (R) wzrósł z 1,79 do 2,88, czyli znacznie powyżej pożądanego poziomu 1, który informuje o wygaszaniu epidemii.

Współczynnik R o wartości 1 oznacza, że zainfekowana osoba zakaża średnio jedną inną osobę. Według RKI współczynnik R biorący pod uwagę dane z ostatnich 7 dni wynosił w niedzielę 2,03.

Łącznie w Niemczech stwierdzono dotychczas 190 359 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 8 885 zakończyło się śmiercią pacjentów. Na skutek ostatniego wzrostu zakażeń, liczba aktywnych przypadków wzrosła w poniedziałek z 6040 do 6174.

Zobacz wideo Sośnierz ocenia decyzje rządu ws. odmrażania gospodarki

Zgodnie z ostatnimi danymi Światowej Organizacji Zdrowia pandemia koronawirusa na świecie przyspiesza. W niedzielę miał miejsce rekordowy dobowy wzrost zakażeń - w ciągu 24 godzin przybyło 183 tys. zakażonych. Jest to wynik wyższy od tego, który miał miejsce w połowie czerwca (wtedy wyniósł on 181 tys. przypadków). Największy wzrost ma miejsce nadal w Ameryce Północnej i Południowej (łącznie 116 tys. przypadków ostatniej doby). 

- Wiele osób jest zmęczonych byciem w domu, a poszczególne kraje chcą otwierać społeczeństwa i gospodarki. Ale wirus szybko się rozchodzi, wciąż jest śmiertelny, a wiele osób jest na niego podatnych - mówił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas ostatniej konferencji prasowej. Organizacja apeluje, by stosować się do podstawowych zaleceń: zachowywać odpowiedni dystans, nosić maseczki oraz myć ręce. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: