Szumowski przedstawi rekomendacje dot. wyborów korespondencyjnych. Wskaże tylko pojedyncze gminy

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w piątek przedstawi Państwowej Komisji Wyborczej rekomendacje odnośnie do wyborów korespondencyjnych.

W Programie 1. Polskiego Radia minister poinformował, że rekomendacje będą wskazywały pojedyncze gminy w Polsce z największą zachorowalnością na COVID-19. Szef resortu zdrowia powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Minister tłumaczył, że ciągle trwają analizy, przygotowywane przez inspekcję sanitarną, dotyczące liczby chorych i osób przebywających na kwarantannie.

Wybory korespondencyjne. Co ze Śląskiem?

Dopytywany o to, co z niepokojącymi danymi, które napływają ze Śląska, minister odparł, że spodziewa się w czwartek spadku liczby nowych zakażeń koronawirusem na Śląsku. W środę potwierdzono tam 209 nowych przypadków koronawirusa.

Zobacz wideo Prof. Dudek o scenariuszach po drugiej turze wyborów

Szumowski dodał, że wysoka liczba nowych przypadków odnotowanych w ostatnich dniach na Śląsku jest wynikiem badań przesiewowych prowadzonych wśród górników. - Kończymy właśnie testy przesiewowe w kopalniach, dlatego myślę, że do końca tygodnia liczba nowych przypadków na Śląsku spadnie - mówił minister. Na Śląsku przeprowadzono dotychczas 215 tysięcy badań na obecność koronawirusa, z czego 95 tysięcy wśród górników. Obecnie prowadzone jest druga tura testów przesiewowych w kopalniach Borynia i Bolesław Śmiały.

Wybory mieszane  

Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich, podpisana przez prezydenta na początku czerwca, umożliwia głosowanie zarówno w formie korespondencyjnej, jak i tradycyjnej. Przepisy pozwalają Państwowej Komisji Wyborczej wprowadzić głosowanie wyłącznie korespondencyjne na terenie gminy, gdzie doszło do "nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej". Taką decyzję będzie można podjąć nie później niż 7 dni przed wyborami na podstawie rekomendacji ministra zdrowia. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura - 12 lipca. 

Więcej o: