Rząd utrzymał zakaz lotów do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugalii. W ostatniej chwili

W nocy z 16 na 17 czerwca ponownie uruchomiono lotnicze połączenia z Polski do i z innych krajów Unii Europejskiej. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, które pojawiło się w Dzienniku Ustaw dopiero we wtorek wieczorem, zakaz wykonywania lotów został utrzymany w przypadku Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugalii. Lotniska mogły poinformować pasażerów o odwołanych lotach niemal w ostatniej chwili.

Na początku czerwca, po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, w Polsce wznowiono lotniczy ruch pasażerski - połączenia krajowe uruchomił wówczas LOT. W nocy z wtorku na środę (z 16 na 17 czerwca) przywrócono loty z Polski do i z innych krajów Unii Europejskiej. Polacy mogą więc wybrać się do państw UE, które otworzyły się już na zagranicznych turystów. 

Zobacz wideo Od 6 czerwca można organizować wesela, ale obowiązują pewne obostrzenia

Rozporządzenie Rady Ministrów, w którym zezwolono na loty zagraniczne, opublikowano w dzienniku ustaw we wtorek. Za jego pomocą, dość niespodziewanie, utrzymano jednak zakaz wykonywania lotów do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugalii, a także z Ukrainą. Akt prawny ma obowiązywać od 17 do 30 czerwca. 

Rozporządzenie RM w sprawie zakazów w ruchu lotniczymRozporządzenie RM w sprawie zakazów w ruchu lotniczym Dziennik Ustaw

Na loty do wspomnianych krajów od kilku dni można było kupować bilety, a w środę do Wielkiej Brytanii, Szwecji i na Ukrainę miały wyruszyć samoloty linii Wizzair. Ponieważ rządowe rozporządzenie ukazało się dopiero we wtorek wieczorem (o godz. 20:38), dlatego polskie lotniska mogły poinformować o odwołanych lotach zaledwie na kilkanaście godzin przed planowanym startem. 

W pierwszym dniu po zniesieniu obostrzeń dotyczących lotów międzynarodowych samoloty linii Wizzair wyruszyły już z Lotniska Chopina w Warszawie do Brukseli, Budapesztu i Rzymu. Poranne połączenia do Londynu i Edynburga zostały odwołane. 

Odloty z Okęcia, 17 czerwcaOdloty z Okęcia, 17 czerwca Lotnisko Chopina w Warszawie

Więcej o: