Koronawirus w Chinach. Nowe ognisko zakażeń na pekińskim targu spożywczym. Patogen na deskach do krojenia

Epidemia koronawirusa wraca do Chin. W Pekinie wykryto sto nowych przypadków zakażenia, których wystąpienie wiąże się z działalnością największego w kraju targu spożywczego.

Do Pekinu powracają obostrzenia związane z koronawirusem po tym, jak w największym mieście Państwa Środka wykryto nowe ognisko zakażenia. Nowe przypadki zakażeń SARS-CoV-2 wiązane są z targiem żywności Xinfadi.

Powrót koronawirusa do Chin

- W poprzednim tygodniu, w Chinach stwierdzono nowe ognisko koronawirusa. Po ponad 50 dniach bez ani jednego przypadku zakażenia odnotowano ponad 100 nowych zachorowań - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia, na konferencji prasowej w poniedziałek 15 czerwca.

Specjaliści doszukują się źródła nowego ogniska koronawirusa w największym chiński targu Xinfadi, gdzie sprzedawane jest około 80 proc. wszystkich produktów rolnych sprowadzanych do Pekinu. Niewykluczone, że powrót epidemii może być związany z importem łososi i ich niewłaściwym pakowaniem.

W niedzielę na konferencji prasowej pekińskich władz przedstawiciel nadzoru sanitarnego poinformował, że badania szczepu wirusa znalezionego na targu na desce do krojenia łososia sugerują, że może on pochodzić z Europy.

Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu

Zamknięto największy targ żywności w Chinach

Market Xinfadi został zamknięty. Każdy, kto go odwiedził, ma obowiązek udać się na domową kwarantannę na dwa tygodnie. Rozpoczęto również przeprowadzanie masowych testów. Do tej pory przebadano 76 tysięcy osób. Wprowadzono również ograniczenia przemieszczania się oraz mierzenie temperatury osób w miejscach użyteczności publicznej.

W Pekinie zamknięto 11 dzielnic mieszkalnych i atrakcje turystyczne oraz zawieszono wszystkie imprezy sportowe. Władze zdecydowały się wycofać z otwarcia niektórych szkół podstawowych, które miały wrócić do normalności wraz z początkiem bieżącego tygodnia.

Powrót koronawirusa do Chin wywołał obawy o masowy powrót epidemii do kraju, który był uznawany za miejsce, w którym masowe zachorowania są już przeszłością.

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że wszystkie nowe przypadki w Chinach są izolowane, a ich kontakty z ostatnich dni sprawdzane w celu eliminacji dalszego przekazywania wirusa. W Chinach stwierdzono dotychczas 83 221 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 4 634 osób.

Więcej o: