Łukasz Szumowski: Nie ma co liczyć na to, że wysoka temperatura zlikwiduje wirusa. Wirusa zabija dystans

Minister Zdrowia zapowiedział, że pod koniec tego tygodnia skończy się badanie przesiewowe w kopalniach na Śląsku, a tym samym liczba wykrywanych zakażeń powinna zacząć spadać. Łukasz Szumowski podkreślił też konieczność stosowania się do obowiązujących nadal zaleceń sanitarnych.

Polityk na antenie Trójki Polskiego Radia ostrzegł, że słoneczna i ciepła pogoda daje mylne wrażenie, że epidemia koronawirusa już minęła. Łukasz Szumowski zaznaczył, że niepokojące jest to, jak wiele osób zapomniało o przestrzeganiu nadal obowiązujących zaleceń.

Łukasz Szumowski: Koronawirus szybko umiera, kiedy nie jest przekazywany

- Teraz przy tej pogodzie wrażenie jest takie, jakby już wszystko minęło jak zły sen, a nie minęło. [...] Tutaj nie ma co liczyć na to, że ta wysoka temperatura zlikwiduje wirusa. Słońce, promienie ultrafioletowe mogą działać, ale w niewielkim stopniu. Wirusa zabija dystans. On żyje, ale szybko umiera, kiedy nie jest przekazywany kolejnemu człowiekowi - podkreślił minister zdrowia.

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?

Łukasz Szumowski zaznaczył, że cały czas należy przestrzegać ogólnych zasad, w tym częstego mycia rąk. Minister Zdrowia przypomniał, że w przestrzeniach zamkniętych oraz w miejscach zatłoczonych nadal obowiązuje zalecenie dotyczące noszenia maseczek. - Nos i usta wciąż powinniśmy zakrywać tam, gdzie nie możemy zachować dwumetrowego dystansu. Mowa tu oczywiście o przestrzeni publicznej - dodał.

Polityk został też zapytany o sytuację epidemiologiczną w kraju. Według Łukasza Szumowskiego po tym tygodniu liczba wykrywanych przypadków zakażeń na Śląsku będzie wyraźnie spadać. Przyczyną ma być zakończenie testów przesiewowych, które wykonywane są w śląskich kopalniach. - Jeszcze teraz spodziewajmy się podobnych liczb zakażonych, a więc ok. 400 dziennie z całej Polski, czyli 200 ze Śląska. Chorzy zostaną oddzieleni od zdrowych i liczba zakażonych powinna gwałtownie spaść - podkreślał minister zdrowia.

Więcej o: