Koronawirus. Chińska firma na dobrej drodze do stworzenia szczepionki. "Pojawiają się przeciwciała"

Chińska firma Sinovac Biotech Ltd. ogłosiła, że u pacjentów, którym podano próbną szczepionkę na koronawirusa, pojawiły się przeciwciała. Produkt jest w drugiej fazie testów klinicznych.

Firma Sinovac to główny dostawca produktów biofarmaceutycznych w Chinach i jeden z zawodników w wyścigu do stworzenia szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. 13 czerwca na stronie internetowej przedsiębiorstwa pojawił się komunikat o pozytywnych rezultatach drugiej fazy badań klinicznych szczepionki o nazwie CoronaVac.

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?

Chińczycy planują ostatnią fazę badań szczepionki na koronawirusa

Chińscy badacze podali szczepionkę 743 zdrowym ochotnikom w wieku od 18 do 59 lat. 143 z nich wciąż jest w pierwszej fazie badań klinicznych, a kolejnych 600 w drugiej fazie. Ostatnie badania przeprowadzone wśród członków tej drugiej grupy wskazują, że u ponad 90 proc. z nich wytworzyły się przeciwciała. Nie wiadomo jeszcze, czy sama ich obecność oznacza odporność na koronawirusa, jednak naukowcy mają nadzieję, że tak. Aby szczepionka mogła zostać wprowadzona do obiegu, potrzebne są jednak dalsze badania. Firma Sinovac pracuje nad przeprowadzeniem trzeciej i ostatniej fazy badań klinicznych we współpracy z Instituto Butantan w Brazylii.

- Nasze badanie fazy pierwszej i drugiej pokazuje, że szczepionka CoronaVac jest bezpieczna i może indukować odpowiedź immunologiczną. Podsumowanie naszych badań klinicznych to kolejny kamień milowy, który osiągnęliśmy w walce z koronawirusem. Zaczęliśmy inwestować w budowę zakładu produkcyjnego, abyśmy mogli zmaksymalizować liczbę dostępnych dawek w celu ochrony ludzi przed COVID-19 - powiedział Weidong Yin, prezes firmy Sinovac. 

Więcej o: