Francja. "Pierwsze zwycięstwo" nad koronawirusem. Emmanuel Macron ogłasza zniesienie restrykcji

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił odniesienie "pierwszego zwycięstwa" nad epidemią koronawirusa w kraju. W orędziu skierowanym do Francuzów zapowiedział otwarcie szkół, restauracji oraz budowanie nowego modelu ekonomicznego.

Emmanuel Macron zwrócił się w niedzielę do swojego narodu w telewizyjnym orędziu, czwartym od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Prezydent ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń oraz zapowiedział budowę nowej gospodarki, bardziej niezależnej od światowych powiązań.

Francja. "Pierwsze zwycięstwo" nad koronawirusem

Macron ogłosił, że od poniedziałku niemal całe terytorium Francji zostanie sklasyfikowane jako 'zielona strefa', oznaczająca niższy stopień zagrożenia epidemiologicznego. Działające we francuskich miastach restauracje i kawiarenki będą mogły działać w normalnym trybie, nie ograniczając się do swoich tarasów.

- Walka z epidemią nie jest jeszcze skończona. Mogę jednak ogłosić, że odnieśliśmy pierwsze zwycięstwo nad wirusem - powiedział Macron.

Ograniczenia nie zostaną jednak złagodzone w zamorskich terytoriach Gujany i Majotty, gdzie zostanie utrzymany "pomarańczowy alarm" ze względu na wciąż aktualne ryzyko przeciążenia systemu ochrony zdrowia.

Znoszenie obostrzeń nie ominie systemu edukacji. Za wyjątkiem liceów, francuskie szkoły zostaną ponownie otwarte 22 czerwca.

Prezydent Macron potwierdził, że druga tura wyborów samorządowych, które odbyły się 15 marca na samym początku epidemii, odbędzie się 28 czerwca. Zgromadzenia publiczne będą się jednak odbywały "pod ścisłą kontrolą".

Zobacz wideo Czy powtórny lockdown kraju jest możliwy?

500 miliardów euro na odbudowę gospodarki

Prezydent zapowiedział, że koszty podtrzymywania miejsc pracy oraz płynności finansowej firm podczas kryzysu nie zostaną przerzucone w formie podatków na zwykłych obywateli.

Francuski rząd przeznaczył kwotę 500 miliardów euro na zapobiegnięcie zwolnieniom i załamaniu w kluczowych dla francuskiej gospodarki sektorach. Rząd przewiduje, że francuska gospodarka skurczy się w 2020 roku o 11 procent.

- Epidemia spowodowała zastój w światowej gospodarce. Naszym pierwszym priorytetem będzie odbudowanie silnej, ekologicznej, suwerennej i zjednoczonej gospodarki - ocenił prezydent Francji.

Prezydent zwrócił uwagę na to, że kryzys obnażył słabość światowych powiązań gospodarczych. Jego celem będzie budowanie nowej gospodarki, która nie będzie całkowicie uzależniona od innych.

Francja nie będzie burzyć swoich pomników

Macron odniósł się również do protestów, które przelały się przez Francję po śmierci czarnoskórego Amerykanina George’a Floyda. Prezydent podkreślił, że kolor skóry nie może ograniczać możliwości człowieka. Zapowiedział walkę ze wszelkimi przejawami dyskryminacji rasowej.

Macron nie zamierza jednak iść śladem amerykańskich demonstrantów. Zapowiada, że nie ma jego zgody na burzenie pomników związanych z dawną, kolonialną historią Francji.

- Republika nie będzie usuwać żadnych pozostałości ani imion ze swojej historii - powiedział Macron. - Musimy raczej spojrzeć na całość naszej historii, na wszystkie nasze wspomnienia, w szczególności na nasze relacje z Afryką, aby zbudować teraźniejszość i przyszłość. W żadnym jednak wypadku nie możemy zaprzeczać temu, kim jesteśmy - podsumował polityk.

Więcej o: