Chiny: największy od połowy kwietnia dobowy przyrost nowych zakażeń koronawirusem

W ciągu minionej doby w Chinach stwierdzono 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To największy dobowy przyrost nowych infekcji od 13 kwietnia. Narodowa Komisja Zdrowia podała, że 38 zakażeń to infekcje lokalne, pozostałe dotyczą osób, które do Chin przybyły z zagranicy.

Spośród 38 infekcji lokalnych 36 odnotowano w stolicy kraju Pekinie. Rzecznik tamtejszych władz powiedział, że Pekin wkroczył w "nadzwyczajny okres". Dodał, że miasto powinno rozszerzyć zakres testów na próbkach kwasu nukleinowego, a także zwiększyć zakres kontroli wyrywkowych w chińskiej stolicy.

Koronawirus na targowisku - patogen na deskach do krojenia

Nowe ognisko koronawirusa w Pekinie wykryto na największym hurtowym targu żywności Xinfadi w południowo-zachodniej dzielnicy Fengtai. Sprzedawane są tam mięso, ryby i warzywa. Lokalne media informowały w sobotę, że wirusa potwierdzono nie tylko u pracowników targu, ale wykryto go także na deskach używanych do cięcia łososia.

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?

W Pekinie odizolowano 11 obszarów mieszkalnych, zamknięto dziewięć szkół oraz przedszkoli. Zawieszone zostały także wszystkie wydarzenia sportowe. Od soboty zamykane są niektóre atrakcje turystyczne chińskiej stolicy. Władze Pekinu zamierzają przebadać około 10 tysięcy osób, które pracują bądź mają częsty kontakt z targiem Xinfandi.

W sumie w Chinach stwierdzono 83 tysiące 132 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 4 tysiące 634 osoby. Chińskie służby medyczne nie zaliczają do bilansu osób zainfekowanych, u których nie występują objawy choroby. W ciągu doby w tym kraju potwierdzono dziewięć takich bezobjawowych przypadków.

Więcej o: